kundalini joga

Jeśli nie widzisz Boga we wszystkim, nie widzisz go wcale.
(Yogi Bhajan)

 

 

 

 

Joga Ekstazą - Ekstaza Jogą

 

Jaap Sahib do pobrania (broszura dwustronna a 5 ) kliknij w link poniżej

 userfiles/file/jaap%20sahib%20new%20ostat%208,.pdf

 

Poota Mata Ki Asis pdf

userfiles/file/Poota%20Mata%20Ki%20Asis%20pdf.pdf

 

 

 

 

nasze główne praktyki 

  Aby przybliżyć istotę tematyki Jaap Sahib,  Havan i Naam    ( Ek Ong Kaar Sat Nam Siri Wahe Guru – Jedna Energia Przenika Wszechświat Prawda jest Jej Imieniem Ponad Wszelką Ekstazę Jest Doświadczenie Tego Faktu - to jest nasza Prawdziwa Tożsamość) będziemy posiłkować się przemyśleniami naszych nauczycieli Baby Virsy i Bhai Himat’a.

 

Aby doświadczyć mocy Stwórcy –Pierwszego Źródła recytujemy Jaap Sahib, recytujemy atrybuty Jedynego (o których mówimy też Wahe Guru).

 

Babadżi mówi : 
"Jaap Sahib jest potężny jak ocean łaski i współczucia. Zachęcam do zanurzenia się w nim i cieszyć się szczęściem Boga. Będziesz wyłaniał,przekształcał i odmładzał się. Twoje niepokoje, lęki i cierpienia odpadną jak martwe liście jesienią, zastąpione przez pachnący powiew wiosny, który oczyści  ciebie, przynosząc kwiaty siły, odwagi i spokoju. Dzięki tej transformacji, można przejść przez marne światowe wyzwania i problemy, można przepłynąć przez nie sprawnie, skutecznie i jakby bez wysiłku, bo łaska i moc Boża będzie działać przez was. Co więcej, twój duch będzie stale rosnący w górę w kierunku jego ostatecznego celu - zjednoczenia ze Źródłem "

 Dlaczego Havan robimy z żywym Ogniem? 

 

Światła, świece lub ogień są stosowane we wszystkich religiach, by przypomnieć ludziom o światłu Źródła, które mieszka w nas wszystkich i niewidocznie przenika całe stworzenie

.

 Samagri sypane do ognia (mieszanka zbóż, suszonych owoców i kwiatów i ghee jako radosny bezkrwawy dar do ognia) jest przemienione przez ogień, a zapach jest uważany za miły dla niewidzialnych Obecności których błogosławieństwa są poszukiwane. 

 Przemiana wewnętrzna często występuje podczas Havanu. Havan jest także potężnym miejscem do konfrontacji i walki z własnymi wewnętrznymi ciemnościami, gdy poddajemy  je światłu Źródła, reprezentowanemu  przez ogień. 

 Propozycja dobrej mocnej praktyki - Bhai Himat 

W świecie kundalini jogi, jest tysiące różnych sadhan przepisywanych  milionom studentów, z których wszystkie mają na celu być "specjalną sadhaną", mającą im pomóc przełamać bloki i przezwyciężyć swoje ograniczenia. Większość z tych sadhan pozostają niedokończone, biorąc pod uwagę, że większość wymaga od pory dnia i poziomu wysiłku daleko poza to, co przeciętny uczeń jest gotów zainwestować. Mając to na uwadze, chciałbym zaproponować prostą, ale niezwykle potężną  sadhane o której dowiedziałem się w Gobind Sadan – recytacja  Jaap Sahib 7 razy dziennie.

 We współczesnej kulturze kundalini jogi większość ludzi jest zaznajomiona z Japji Bani skomponowanej przez Guru Nanaka, który jest podstawą naszej linii tradycji. W Japji, Guru Nanak opisuje nieskończoność kosmosu i ludzkie nieskuteczne próby zrozumienia Nieskończonego. Aby zrozumieć, co nieskończone (albowiem zrozumienie można przekroczyć tylko przez doświadczenie) mówi nam, że jedynym sposobem, aby doświadczyć mocy Źródła, jest recytowanie atrybutow Jedynego ,o których mówimy Wahe Guru. Jaap Sahib, skomponowane przez Guru Gobind Singh,

spełnia hukam Guru Nanaka, jego polecenie duchowe i recytuje imiona Wahe Guru opisując czyny i atrybuty władzy zwierzchniej ponad wszystkim.

Podczas pierwszego czytania, twój umysł będzie wciąż w stanie "ziemskiego trybu", jak myśli o przeszłości i przyszłości które z wyprzedzeniem dryfują przez twój umysł. Twoje emocje będą nadal na czele twojej świadomości, takie jak odczuwanie lęku, depresji, podekscytowania lub znudzenia. Do chwili zakończenia pierwszego czytania, zaczniesz odczuwać poczucie spokoju, zaczniesz opuszczać ;,tryb standardowy”, i zaczniesz otwierać się na swoją prawdziwą naturę. Z każdym kolejnym czytaniem, twój umysł się oczyszcza, twoje serce otwiera się coraz bardziej, i łączy ze stanem wywyższonym do którego Guru zbudował most poprzez tworzenie i stabilizację strumienia dźwięku z banis. Przytaczane Jaap Sahib staje się jak winda energii, podnosząca ciebie  coraz wyżej w Twojej własnej nieskończonej naturze.

 

To może trwać około 130-140  minut na przeczytanie 7 powtórzeń w języku polskim, co może wydawać się dużym zaangażowaniem czasu na początku. Startuj  z 3 powtórzeń lub nawet 1-go, ale po prostu zacznij. Recytuj, zastanów się nad słowami, ale również czuj energię Tekstu, co robi dla Ciebie. Po zbudowaniu energii, następne 6 powtórzeń jest zaskakująco łatwe.

Baba Virsa Singh Ji o Naam

Naam (Święte Imię Źródła) jest jak ocean; służebność i miłość są jego strumieniami. Szukamy w życiu czegoś małego, ale z pomocą Naam, oceany bezcennych klejnotów czekają nas. 

Recytacja Naam jest sposobem podziękowania i wychwalania Pierwszego Źródła. Jest to droga do Boga za wszystkich. Kiedy odmawiamy Naam w miłości do Boga, bez żadnych motywów, On oczyścić twój umysł, będzie wielkie światło w twoim sercu, a cała rodzina będzie błogosławiona. Naam uleczy twój umysł, eliminując wszystkie negatywne myśli; tylko pozytywne myśli pozostaną. Ukryta radość, miłość i odwaga w końcu będzie się ujawniona. 
Właściwie, to nie jest to, że Źródło chce, naszego uwielbienia. Efekt Naam działa na nas. Nasze ciało jest tylko ubraniem, w którym żyjemy. Nasze życie jest regulowane przez - wpływu na nasze życie poprzez cykle ,którym zostaliśmy poddani, nasze nawyki, myśli i działania z tego życia oraz z poprzednich wcieleń. Nasze karmy są jak wielkie fale, które nie są pod naszą kontrolą. Naam przełamuje te fale. 

Jak odmawiać Naam – na głos, w naszym umyśle, z każdym oddechem- te fale zaczynają usuwać przeszkody. Możesz być zaniepokojony, jak usuniesz przeszkody - "Co się stanie?" - Ale jak recytujesz Naam jest mała przerwa w pociągu chaosu myśli. Czujesz, "będzie dobrze". Ale na tym etapie nadal recytując Naam tylko na glos. Twoje myśli i świadomości nie są jeszcze w  Naam, a wkrótce twój umysł wraca do swoich starych wzorców. 

Jak idziesz na recytowanie Naam, będziesz doświadczać trochę światła do środka, krótki moment samadhi (absorpcji duchowej). Ale wtedy umysł zaczyna uciekać ponownie z dużą prędkością, a trochę światła znika. Następnie tęsknota za Źródłem może  zacząć rosnąć w was, chociaż jest to bardzo słabe na początku. Jak śpiewasz lub recytujesz Nam, mogą wystąpić krótkie chwile komunii z Naam. 

Aby zbliżyć się do Źródła, należy skupić swój umysł na Isht,   (to postać Źródła – Celu do,którego masz wiarę i wizualizację). Początkowo twoim Isht może wydawać się tylko słaby obraz w głowie, ale stopniowo jego obecność staje się rzeczywistością. Powoli, Moc daje zaufanie, i zaczynasz kochać, tak że na Isht staramy się skupić swoją uwagę. To zajmuje dużo czasu, ale stopniowo poczujesz obecność swojego Isht w tobie. 

Gdy czujesz swoje Isht wewnątrz ciebie, mocą Naam, zaczniesz widzieć, że Isht faktycznie kontroluje wszystko poza toba, jak i również wewnątrz. Zobaczysz swoją Isht przenikający wszędzie i wszystko i wyjdziesz poza formę Isht.

Jak zachować się recytując Naam, gdy zaczynasz czuć gniew lub chciwość, albo ego uczucie to nie trwa długo. Porusza się na bok. Czemu? Naam potrafi  zmywać brud twoich ostatnich tendencji; Światło Bożej mądrości pali twoje przeszłe czyny. Stopniowo przestajesz odczuwać gniew lub chciwość, i czujesz, że jesteś niczym  wielkim. Stajesz się bardzo skromny. 

Cała niewiedza ustaje światło Naam objawia się w pełni. Jeśli osiągniesz ten etap oświecenia poprzez ciągłe odmawianie Naam i koncentracji na Nami(strumieniu dźwięku), widać tylko Bóg wszędzie. Jak Boga, poczujesz to będziesz bez wrogości i strachu. Poznasz, że Nami jest utrzymujące i kontrolujące całe życia. Naam uczyni twoje działania jasne i daje jasną wizję wewnętrzną, prawdomówność, zrzeczenie się, chęć pomocy potrzebującym, a Moc może wszystko, bo Moc Nami objawia się w tobie.

Baba Virsa Singh ji była świętą osobą o biblijnych proporcjach, której potężna duchowość została po raz pierwszy uznana, gdy był dzieckiem. Jego rodzina mieszkała w ceglanej wiosce Sarawan Bodla, gdzie pomagał w gospodarstwie aż pewnego dnia, kiedy zobaczył, że sap wylewa się z zielonej paszy, którą wyciął, poczuł, że popełnił wielki grzech i modlił się, aby został zwolniony z tego obowiązku. Od razu rany pojawiły się na podeszwach jego stóp — tak bolesne, że nie mógł pracować. Od tego czasu zaczął medytować dzień i noc pod drzewem znanym obecnie jako Ber Sahib, wołając do Bezskładnego Boga, którego nie widział. W końcu ukazała mu się niesamowita postać i zaczęła go pouczać w ścisłej medytacji i służbie ludzkości. To był Baba Siri Chand, wyrzeczony  starszy syn Guru Nanaka Deva, pierwszego Sikh Guru. Guru Gobind Singh wielki dziesiąty Sikh Guru, również zaczął pouczać młodych Virsa Singh w wizji oraz Guru Nanak .Kiedy chłopiec zaczął leczyć trudne choroby, przywracając zmarłych do życia i przekształcając życie ludzi, mieszkańcy wioski uznali, że rozwijają się w nim wielkie duchowe moce. Zaczęli gromadzić się wokół niego i wszyscy mają historie o cudach, które wydarzyły się codziennie wśród jego zwolenników. Przestrzegając przykazania Boga, Babaji przemieszczał się z miejsca na miejsce, przypominając ludziom o wiecznych prawdach religii, poza wszelkimi podziałami religijnymi. Pod duchowym przewodnictwem , w tym komunikacji z uprawami i ziemi i samych drzew, Babaji zaczął również rozwijać swoje uporządkowane, kwitnące gospodarstwa w wcześniej trudnych warunkach.

Zakochany w Miłości jak Franciszek - Baba Virsa Singh działał i działa podobnie jak O.PIO - Medytacja jest wspaniałą mocą. Dzięki medytacji zyskujesz pragnienie służenia i zdolność do osiągnięcia; rozwijasz współczucie, nieustraszoność, boską mądrość, wyrzeczenie, miłość i wolność z cyklu narodzin i śmierci. Medytacja pozwala nam spotkać się z Królem ducha. 

Medytować, to stać się cicho, aby słuchać, słuchać, słuchać Boga. Słuchać to zagubić się w Bogu, dostrzegać Boga w całym Stworzeniu. Potem łączy się z Wielką Rzeczywistością. Żadna ziemska przyjemność nie może się równać ze słodyczą tej komunii.

Jest wiele jogicznych pozycji i metod medytacji, ale nawet praktykując je, nie możesz osiągnąć Boga, jeśli nie poczujesz pragnienia miłości. Bóg jest Miłością, a Bóg jest zbyt wielki dla jakiejkolwiek metody. To Bóg ciągnie nas do medytacji, a to Bóg uczy nas, jak Go kochać.

Jedyną metodą medytacji, która działa, jest ofiarowanie Bogu stałej miłości. Na początku nieustannie skupiaj całą swą rozproszoną uwagę na jakiejkolwiek formie Boga, którą wielbisz - swoim Isht, takim jak Jezus, Kriszna, Śiva, Durga lub Guru. A ponieważ jest to natura umysłu, aby wędrować, możesz skoncentrować się na Bogu, powtarzając Imię Boga [takie jak mantra, którą Babaji przekazuje: Ik Onkar Sat Nam Siri Wahe Guru - Bóg jest Jeden, Bóg jest Prawdą, godny największego szacunku Niewyobrażalnie cudowny Mistrzu "] Energia rozproszona pośród wszystkich twoich słabości zostanie zebrana, negatywne myśli znikną, a prawda zostanie objawiona w twoim umyśle.

Im więcej medytujesz, przynosząc twoją uwagę z powrotem, tym szybciej wróci do domu. Gdy wróci do domu, będzie słuchać i odpocznie. Wtedy będzie tylko pokój. Zacznij tak, a potem Bóg wskaże ci drogę. Nie żądaj, z wyjątkiem jednego: "O Boże, uczyń mnie takim, jakim chcesz, abym był". 

Wczesnym rankiem, kiedy po raz pierwszy powstajecie, dziękujcie Bogu i zróbcie trochę medytacji. Wejdź głęboko do środka, koncentrując całą swoją świadomość na Bogu. Przez cały dzień twój umysł będzie koncentrował się na Bogu; nic nie będzie ci przeszkadzać. 

Kiedy kochasz Boga i praktykujesz medytację, twoje słabości i złe nawyki zostaną wyparte, a miłość i prawda zostaną ujawnione, tak jakby kurz został oczyszczony z lustra.

W głębokiej medytacji twoja świadomość o sobie ustaje. Nie zdajesz sobie sprawy z upływu czasu i nie męczysz się. Twój oddech staje się bardzo lekki. Ludzie mogą bić bębny lub krzyczeć wokół ciebie, ale nic nie usłyszysz. Twoja dusza wznosi się ponad ciałem; utrzymuje wystarczająco dużo połączenia, aby utrzymać cię przy życiu.

Z biegiem czasu, bardzo stopniowo, wewnętrzne światło, boska mądrość, wizja i prawda obudzą się w tobie. Twoja Isht wejdzie do twojego serca i zacznie kochać i mówić do ciebie. Jak mówią guru Sikhów: "Czasem się śmiejesz, czasami płaczesz, a czasami milczysz, ale nie dbasz o nikogo prócz Boga." Staniecie się oderwani od ziemskich rzeczy, ponieważ zawsze jesteście związani z Prawdą. Nie dbasz o to, czy ludzie patrzą na ciebie, czy śmieją się z ciebie, ponieważ patrzysz tylko na Boga, pochłonięty rozkoszą Bożej Miłości. 

Kiedy nieustannie spoglądacie w kierunku Boga, wasz stan umysłu będzie się zmieniać. W końcu wasze Iszt znikną, a ujrzycie tylko Boga wszędzie. Uświadomicie sobie, że wszystko dzieje się zgodnie z Bożymi poleceniami.

Wtedy nie będziesz musiał siedzieć w medytacji z zamkniętymi oczami, aby być świadomym Boga. Przez cały czas będziecie zjednoczeni z Bogiem. Niezależnie od tego, czy chodzisz, jesz, czy rozmawiasz z kimś, naprawdę poczujesz "Tohi mohi, mohi Tohi" ("Jesteś mną i jestem Tobą"). Pozostaniecie w świecie, wykonując ziemskie obowiązki i zawsze będziecie szczęśliwi. 
Baba Virsa Singh

 

Pamiętaj Świat (Uniwersum) jest DŹWIĘKIEM

poniżej link do naszej kolebki(koncentracji dobrych praktyk)-użyj translatora lub wybierz język(strona rosyjska też jest bardzo dobra)

 storiesfromparadise.org/

www.gobindsadan.org/

 

SystemMilosciWiesia.pl

wiedzaojcapio.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siedem Kroków
do Szczęśliwości


1-szym krokiem jest Oddanie
Pierwszym krokiem jest oddanie.
W każdym życiu macie się angażować. Oddanie daje wam CHARAKTER.

2-im krokiem jest Charakter
Charakter jest wtedy, gdy wszystkie wasze charakterystyki – wszystkie aspekty, ułomności i fakty – są pod waszą kontrolą. Jin i jang spotykają się tu, całkowicie zrównoważone. Charakter daje wam GODNOŚĆ.

3-im krokiem jest Godność
Ludzie zaczynają ufać wam, lubić was, szanować was. Godność da wam BOSKOŚĆ.

4-tym krokiem jest Boskość
Czym jest Boskość? Boskość jest wtedy, gdy ludzie nie mają co do was dwoistości. Ufają wam od razu. Nie lękają się was. Boskość da wam WDZIĘK.

5-tym krokiem jest Wdzięk
Gdy jest wdzięk, tam pomiędzy dwoma ludźmi nie ma żadnej interferencji, żadnej szczeliny, żadnego ukrytego podtekstu. Wdzięk da wam siłę do POŚWIĘCENIA.

6-tym krokiem jest Siła do Poświęcenia
Możecie przyjąć na siebie dowolny ból za daną osobę. To poświecenie da wam SZCZĘŚLIWOŚĆ.

7-ym krokiem jest Szczęśliwość

                               -YOGI BHADŻAN

 


 

 

 

JOGA KUNDALINI - Joga Świadomości

 

 

 

Co powinniśmy wiedzieć i czuć rozpoczynając przygodę z kundalinijogą ?

- Poczuj w swoim sercu czy to co odczuwasz w czasie ćwiczeń jest Tym co było przez ciebie oczekiwane przez całe twoje życie oraz czy rezonujesz
z tym w Swoim wnętrzu ?

-    Joga Kundalini jest dla każdej grupy wiekowej, nie zna granic, jest ponad pochodzeniem, narodowością, wyznaniem czy religią, Jest dziedzictwem ludzkości, do którego obecnie dostęp ma każdy. Joga Kundalini jest praktyczną wiedzą dla nas wszystkich abyśmy byli zdrowi, szczęśliwi i spełnieni.
-    Kundalini Joga jest dla ludzi, którzy żyją we współczesnym świecie, posiadają rodzinę, dom i pracę, i równocześnie chcą zbalansować świat wewnętrzny z zewnętrzną rzeczywistością. Kundalini pochodzi od słowa kundal, które oznacza "kosmyk włosów ukochanego". Odwijanie tego kosmyka jest obudzeniem energii kundalini, potencjału twórczego, który istnieje w każdym człowieku.
-    Praktyka Jogi Kundalini pomoże nam porzucić stare wzorce, uwolnić się od cierpień z przeszłości, które blokują nas przed byciem tu i teraz oraz przed osiągnięciem pełni naszych możliwości
-    Korzyści  jakie będą twoim udziałem wynikającym z praktyki:
-    poprawa zdrowia (praktyka pobudza krążenie, leczy system nerwowy i hormonalny),
-    równowaga emocjonalna,
-    zwiększona odporność na stres,
-    wewnętrzny spokój i pewność siebie.
 fizyczne korzyści:
          zyskujesz lepszą formę fizyczną organizmu,
          mocniejsze i bardziej elastyczne ciało, usprawniasz oddychanie,
          dostarczasz więcej energii i witalności, pomagasz w zrównoważeniu
          metabolizmu, usprawniasz system krążenia, relaksujesz napięcia,
          zapobiegasz kontuzjom, wzmacniasz system odpornościowy i nerwowy;
-    mentalne korzyści
-       : doświadczasz lepszej koncentracji, oczyszczenia umysłu, uczysz się jak uspokoić umysł w  życiu codziennym, wzmacniasz pozytywne myśli i samoakceptacje, uczysz się używać neutralnego umysłu
-    oczyszczanie:
-     przez synchronizację oddechu i ruchu oraz napinanie mięśni jak i przez ich rozciąganie, masujesz wewnętrzne organy ,gruczoły wydzielania wewnętrznego oraz zwiększasz krążenie krwi. Pomaga to wyrzucić z systemu toksyny i nagromadzony stres. Jednocześnie następuje maksymalne odżywienie organizmu. Wszystko to wzmacnia i dodaje witalności, a także wzmaga entuzjazm do życia.
-    duchowe korzyści:
-     budujesz lepszą świadomość ciała, swoich emocji, postrzegania świata zewnętrznego i potrzeb innych osób, jednoczysz ciało, umysł i duszę, doskonalisz jakość swojego życia, stajesz się kreatywny i zachowujesz spokój umysłu, pogłębiasz kontakt z Twoja prawdziwą istotą, wzmacniasz intuicję.
Regularne praktykowanie Kundalini Jogi kontaktuje nas
z naszymi zdolnościami do „wyczynów”. Łatwiej przychodzi nam traktować siebie dobrze. Jemy z umiarkowaniem, śpimy z umiarkowaniem, ćwiczymy
z umiarkowaniem: tworzymy równowagę i dobrostan.
 

Co to jest joga?

-    Samo słowo joga, tak jak je pojmuje nasz zachodni umysł, pochodzi od słowa yoke - unia, oryginalną jego formą w Sanskrycie jest słowo jugit. Zatem joga jest połączeniem świadomości indywidualnej jednostki ze Świadomością Najwyższą i Świadomością Nieskończoności. W tym kontekście jogin jest osobą, która całkowicie opiera się na Najwyższej Świadomości.

  W ciągu kilku tysięcy lat wykształciło się wiele szkół jogi, co tak naprawdę oznacza istnienie wielu technik osiągnięcia tego samego celu. Wszystkie szkoły jogi mając na celu połączenie świadomości jednostki ze Świadomością Najwyższą, pracowały nad "obudzeniem" i podniesieniem  kreatywnej energii Kosmosu zwanej Kundalini.


  Co to jest kundalini?

    Kundalini w ludzkim ciele "drzemie" uśpiona u podstawy kręgosłupa, miejsce to zwane jest pierwszą czakrą ciała energetycznego - Muladhara.

   W trakcie praktyki jogi energia ta jest stopniowo pobudzana i kierowana do góry wzdłuż kręgosłupa, a dokładniej wzdłuż środkowego kanału ciała energetycznego zwanego Shushumna. Kundalini podąża wzdłuż Shushumny do miejsca, które w ciele fizycznym jest gruczołem szyszynki w środkowej części mózgu. Na tym poziomie osiągnięcie świadomości jest procesem chemicznym. Proces ten opisany jest w klasycznych podręcznikach jogi, mistycznym językiem w Wedach i Upanishadach, lub przekazywany uczniowi bezpośrednio przez nauczyciela.

    Yogi Bhajan podkreślał, że aby stać się pełnym, prawdziwym człowiekiem należy świadomie pracować nad obudzeniem i podniesieniem Kundalini, która reprezentuje w człowieku twórczą inteligencję, miłość i niezmienną prawdę.

Joga Kundalini jest kompleksową wiedzą o człowieku, procedurą i techniką, której działanie można odczuć i poznać wyłącznie poprzez praktykę i doświadczenie. Doświadczenie może być różne dla każdego z nas, ale zawsze następują pozytywne zmiany na poziomie fizycznym, umysłowym i emocjonalnym. Jest to ta technika jogi, która dokładnie odpowiada współczesnym wyzwaniom.
Słowo "kundalini" literacko oznacza "zwinięty kosmyk włosów ukochanego". Jest to metafora poetycka opisująca zwiniętą energię twórczą - potencjał mocy, który znajduje się w każdym człowieku od urodzenia. Technika Jogi Kundalini przygotowuje ciało i umysł do obudzenia i wzrostu tej energii, a potem do powrotnej drogi.

 Czym różni się Joga Kundalini od innych form jogi?

-    Kundalini Yoga jest diamentem. Zawiera w sobie wszystkie elementy jogi, jest emanacją 8.4 milionów krij, każda jak osobny utwór muzyczny, grany na instrumencie ciała. Jest najszybszą drogą osiągnięcia harmonii między ciałem, umysłem i duszą.

-    Jak twierdził sam Nauczyciel, jest to joga dla współczesnych ludzi i daje odpowiedź na ich współczesne problemy, dla ludzi, którzy mogą połączyć tę praktykę z aktywnym życiem w bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości. Systematyczna praktyka przynosi szybkie i głębokie zmiany na wielu poziomach, a szczególnie na poziomie ciał subtelnych i na poziomie świadomości. Joga Kundalini powoduje także bardzo korzystne zmiany na poziomie ciała fizycznego, umysłu i osobowości.

Kundalini Yoga jest dynamiczną forma jogi zawierająca najważniejsze elementy takie jak asany, pranayame, mantrę, medytację i relaksację. Wszystkie te części razem tworzą tak zwaną kriye Kundalini Yogi(. Do wykonania Kriji wykorzystywane są następujące elementy: asany, parnajama, bandhy, mantry i mudry) w jej setkach odmian, które harmonizują pięć żywiołów, osiem czakr - ciało fizyczne, umysł i duch - którym nieodłącznie towarzyszy starożytna mantra w nowożytnym wydaniu dźwiękowym.
-    Podczas jednego spotkania/lekcji praktyka obejmuje:
-    Kriję - zestaw asan w określonej sekwencji, dobranych dla określonego efektu,
-    Pranajamę - techniki oddechowe służące powiększeniu ciała pranicznego,
-    Mudry - pozycje dłoni zamykające obieg energii,
-    Mantry - czyli Słowa Siły i Intencji, są jednym z najważniejszych elementów Jogi Kundalini, podczas każdych zajęć słuchamy lub śpiewamy starożytnej mantry,
-    Shabad - Święte Hymny (przedłużone Mantry), które podobnie jak sama Mantra powodują neuro–chemiczną reakcję w mózgu, skutkując pozytywnymi zmianami na poziomie podświadomości, a tym samym przynosząc głębokie zmiany świadomości.
    -    Każda lekcja jest inna i istnieje wiele zestawów (Krije), które pracują
         z  różnymi częściami ciała oraz tematami.
W czasie lekcji przechodzisz płynnie z pozycji do pozycji a czasami zatrzymujesz ciało w bezruchu lub wykonujesz ruch określoną częścią ciała.
Nieodłącznym elementem lekcji jest muzyka, czy to odtwarzana czy też grana na żywo (gongi, misy , śruti, śpiew). Więcej uwagi praktykującego w tej praktyce, powinno być przykładane do odczuć wypływających z ciała niż do perfekcyjnego wykona pozycji czy ruchu, stad też większość pozycji wykonuje się z zamkniętymi oczami.

Jak wygląda lekcja Jogi Kundalini i co do niej potrzebujemy ?

Maty do ćwiczeń i lekkiego koca do okrycia się podczas relaksu. Czasami poduszki do siedzenia podczas medytacji, kiedy twoje mięśnie nie są przyzwyczajone do tej pozycji. Ćwiczysz na boso (kontakt receptorów z otoczeniem), w wygodnym ubraniu - najlepiej z naturalnego materiału (np. 100% bawełny). Preferowany kolor biały (jest to min . najprostszy sposób powiększenia aury o 50-80 cm )
Każdy może praktykować jogę - niezależnie od tego, w jakim wieku jest i co robi w swoim życiu. Nie jest ważne jak bardzo jesteś sprawny czy wygimnastykowany oraz jakiego jesteś wyznania. Na pierwszej lekcji poznasz jak utrzymywać pozycje ciała, nauczysz się jak oddychać i jak relaksować. Najlepiej zdobyć podstawy praktyki na lekcjach z wykwalifikowanym nauczycielem, a potem możesz zacząć praktykę samodzielną.
Jak przygotować się do zajęć Jogi
- przyjdź 5-10 minut przed rozpoczęciem zajęć
- nie jedz na 2-3 godziny przed zajęciami
- przynieś wygodne, luźne ubranie; matę; kocyk lub ręcznik do przykrycia się w trakcie relaksacji.
Etykieta w trakcie klasy Jogi
- zachowaj ciszę przed, w trakcie oraz po zajęciach
- wszelkie rozmowy na terene studia powinne być prowadzone cicho i z szacunkiem dla spokoju innych osób
- nie używaj silnych perfum lub wody kolońskiej. Jeżeli zwykle mocno się pocisz, możesz użyć bezzapachowego antypespirantu lub delikatnego dezodorantu
- wyłącz telefon komórkowy, , itp.
- poinformuj nauczyciela jeżeli jestes w ciąży lub masz fizyczne utrudnienia, tak aby nauczyciel mógł dopasować ćwiczenia do Twojego stanu
- słuchaj uważnie instrukcji nauczyciela, tak aby Twoja praktyka Jogi była bezpieczna, efektywna i przyjemna!
- pytania dotyczące praktyki Jogi kieruj do nauczyciela przed lub po zajęciach.
- pij dużo wody po zajęciach
Jakie są przeciwwskazania?

Zaczynaj lekcje, co najmniej 2 godziny po posiłku. Nie praktykuj jogi pod wpływem alkoholu i narkotyków. Podczas praktyki miej na uwadze swoje ograniczenia. W przypadku problemów zdrowotnych np. kręgosłup, należy skonsultować się z lekarzem odnośnie praktyki jogi i stosować się do jego zaleceń. Warto uprzedzić nauczyciela, że jesteś w ciąży lub masz menstruację, aby otrzymać zmodyfikowane wersje pozycji ciała i oddechu.

Środki Odurzające i Kundalini Joga (Nie mieszać!)
Nikomu nie poleca się używania środków odurzających dla rozrywki, lecz szczególnie nie poleca się ich uczniom Kundalini Jogi, a już zupełnie szczególnie nie przed praktykowaniem jogi.
W stanie pobudzenia narkotycznego, wzbudzane podczas ćwiczeń potężne energie mogą wymknąć się spod kontroli
z nieprzewidywalnym i potencjalnie groźnym skutkiem. Jesteście pięknymi duszami; po co zakrywać to piękno narkotyczną mgłą? Czemu stępiać wasze zmysły i zdolność do doświadczania subtelności życia.Uczniowie Kundalini Jogi powinni poradzić się swoich lekarzy w sprawie praktykowania Kundalini Jogi o ile znajdują sięw stanie wymagającym leczenia i mają przepisane środki farmakologiczne.

 

 Oto jaki jest chronologiczny układ lekcji:
mantra początkowa
rozgrzewka (przygotowanie kręgosłupa i sposób na koncentrację do wnętrza ciała)
krija
relaks
medytacja
mantra końcowa
czas lekcji: 90 min

 

Dowiedzmy się więcej co oznaczają poszczególne terminy :

Co to jest krija?

- Słowo krija oznacza działanie. Jednak krija nie jest po prostu dowolnym odruchem lub działaniem; jest to takie działanie, które prowadzi do złożonego przejawienia; które pozwala ziarnu zakwitnąć, myśli stać się rzeczywistością, pragnieniu stać się zaangażowaniem.
Krija w jodze jest sekwencją pozycji, oddechu i dźwięku, które są ze sobą tak zintegrowane, by pozwolić przejawić się określonemu stanowi. Gdy wykonujesz kriję kundalini, wynikiem jej powtarzania jest dostęp do - i mistrzowskie osiągnięcie - pewnego szczególnego, przewidywalnego i stabilnego stanu – pewnego aspektu twojej świadomej przytomności

Co to jest asana?


Asana to pozycje ciała przyjmowana świadomie, w Jodze Kundalini asany mogą być statyczne np. siedzenie ze skrzyżowanymi nogami bez ruchu albo dynamiczne np. w pozycji leżącej unoszenie nóg do pionu i ich opuszczanie.Pozycje ciała i ruch stymulują różne układy organizmu,aby je zrównoważyć
i wyleczyć, wywierają delikatny nacisk na układ gruczołowy i nerwowy, powodując przepływ energii w nadis (kanały w których płynie energia).
Asana (Pozycja) w Kundalini Jodze
Każda asana, albo pozycja w kriji jest pewnym ćwiczeniem, medytacją, połączeniem
z przepływem energii, oraz instrumentem do samo-diagnozy osoby praktykującej Kundalini Jogę

Co to jest mudra?

Mudry to gesty rąk wykorzystujące zakończenia nerwowe znajdujące się w dłoniach. Poprzez zginanie, krzyżowanie, łączenie opuszków palców z innym palcem/ami następuje "porozumienie" z ciałem czy umysłem dotyczące konkretnej emocji czy zachowania. Najczęściej wykorzystywana mudra to „Gjan mudra” w której palec wskazujący i kciuk styka się opuszkami. To tzw. mudra mądrości - dzięki temu połączeniu receptorów uzyskujemy lepsza zdolność rozumienia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Co to jest bandha?

Bandha oznacza "trzymać, zamykać, obejmować".
Pomagają kierować ruchem prany (siły życiowej) w organizmie, zwiększają przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego i gromadzi efekty uprzednio wykonanego ćwiczenia. Zamkniecie powstaje wtedy, gdy mięśnie tworzące określony układ zostają ściągnięte i ześrodkowane.                 
-Zamkniecie podstawy (mul bandha) - ściągnięcie zwieracza odbytu, potem narządów płciowych i podciągniecie w górę, na koniec przyciągniecie pępka, stosuje się przy zatrzymaniu oddechu, zarówno po wdechu i wydechu.
-Zamkniecie szyi (jalandhara bhanda) -delikatnie ściągnięcie szyi i gardła, tak aby broda osiadła we wcięciu miedzy obojczykami, umożliwia płyniecie prany do głowy przez odpowiednie nastawienie kręgów szyjnych i odcinka piersiowego, stosuje się zawsze, gdy siedzimy z wyprostowanym kręgosłupem.
- Bandhy są zamknięciami stosowanymi do różnych obszarów ciała, kierującymi pranę i apanę. Te zamknięcia są podstawowymi technikami, do akumulowania rezultatów wysiłków praktykującej osoby. Pozwalają one ustanawiać równowagę, która ma wpływ na cały system ciała i duszy.
- Są trzy główne bandhy:
    Zamknięcie Szyi - (dżalandhar bandh)
    Zamknięcie Przepony- (uddijana bandh)
    Zamknięcie Podstawy- (mulbandh)
- Gdy te wszystkie trzy zamknięcia są zastosowane jednocześnie łącznie z prawidłową postawą i koncentracją, mówimy na to:
    Wielkie Zamknięcie -(mahabandh).

Zamknięcie Przepony- (uddijana bandh)
 

 Co to jest mantra?

Mantra to dźwięk zasadniczy, słowo mantra oznacza "narzędzie lub pojazd umysłu".
Stosuje się ją do oderwania świadomości od zaangażowania w teraźniejszość,
Mantrę powtarzasz tylko w umyśle bądź głośno - wywołuje to rezonans w ciele
i umyśle. Mantra jest dźwiękiem, który przemienia, rozwija lub modyfikuje świadomość dzięki powtarzaniu jej rytmu, a także poprzez dźwięk, znaczenie lub ton. Mantra intonowana na początku lekcji Jogi Kundalini to słowa "Ong Namo Guru Dev Namo" (kłaniam się twórczej mądrości, odwołanie do mojego wewnętrznego nauczyciela) oraz na końcu wibracje „Sat Nam” (jestem prawdą, prawda jest moim imieniem).
Mantra Twórcza projekcja umysłu poprzez dźwięk. Man=umysł. Trang=fala albo projekcja. Nauka o mantrze jest oparta na wiedzy o tym, iż dźwięk jest formą energii posiadającą strukturę, moc oraz zdefiniowany przewidywalny wpływ na czakry i psychikę człowieka.

Mantry - Mantry są formułami zmieniającymi wzorce umysłu i chemię mózgu, zgodnie z prawami fizycznymi i metafizycznymi. Moc mantry tkwi w wibracji jej dźwięku. Mantry używane w Kundalini Jodze podnoszą lub modyfikują świadomość poprzez swe znaczenie i rytmiczne powtarzanie. Korzystne jest łączenie mantry z oddechem
.
By Mantra Była Skuteczna
W nauce o Naad Jodze są trzy kluczowe składniki, które mogą wzmocnić doświadczenie naad:
- RYTM: Najważniejszym elementem jest utrzymanie, wyraźnego, precyzyjnego rytmu. Ściśle utrzymujcie dla danej mantry prawidłową ilość taktów. (Większość mantr Kundalini Jogi jest śpiewana na
8 taktów, choć niektóre są na 6 taktów bądź też w innych konfiguracjach rytmicznych.)
- PROJEKCJA: Gdy śpiewacie mantrę, dokonujecie projekcji waszej prany. Projektujcie ją na zewnątrz z czystości waszej duszy. Bądźcie świadomi,
z której czakry dokonujecie tej projekcji.
- WYMOWA: Używajcie prawidłowego nacisku języka na punkty meridianowe. Utrzymujcie właściwą równowagę i rytm sylab tworzących słowa

często używane mantry i ich znaczenie znajdziesz  w dziale infoNatura Dźwięku

„Każdy element wszechświata znajduje się w nieustannym stanie wibracji przejawiającej się nam jako światło, dźwięk i energia. Zmysły ludzkie postrzegają jedynie ułamek tego nieskończonego pasma wibracji, tak więc trudno jest pojąć, iż Słowo wspominane w Biblii jest w rzeczywistości całością wibracji leżącej u podstaw i wspierającej wszelkie stworzenie. Osoba może nastroić swoją własną świadomość na zdawanie sobie sprawy z tej całkowitości poprzez użycie mantry. Poprzez wibrowanie w rytm z oddechem pewnego szczególnego dźwięku, który pozostaje w proporcji z twórczym dźwiękiem, albo strumieniem dźwięku, można rozszerzyć swą wrażliwość na całe pasmo wibracji. Jest to podobne do wydobywania tonu z instrumentu strunowego. Innymi słowy, gdy wibrujecie, wszechświat wibruje z wami.”
                                                                                                -YOGI BHADŻAN

Używanie Gongu do Medytacji
Dźwięk gongu wywołuje głębokie rozluźnienie, wyswabadzając nas od strumienia myśli uwalnianych przez nasz umysł, i pobudza układ wewnątrz -wydzielniczy na wyższy poziom funkcjonowania. Poproszony o wyjaśnienie skutków medytacji z gongiem oraz jak go używać, Yogi Bhadżan odpowiedział:„Gong jest bardzo prosty. Jest to układ współwibracyjny. Jest to dźwięk samej Kreatywności. Kto gra na gongu, gra na Wszechświecie. Gong nie jest jakąś zwyczajną rzeczą do grania. Z niego wyszła cała muzyka, wszystkie dźwięki, i wszystkie słowa. Dźwięk gongu jest jądrem Słowa. Gong nie jest jakimś instrumentem muzycznym czy perkusyjnym. Gong jest piękną wzmocnioną wibracją. Jest on niczym mnóstwo strun, jakbyście grali na milionie strun. Gong jest tym jedynym narzędziem, którym możecie stworzyć takie połączenie wibracji przestrzeni.”
Przemiana Emocjonalna podczas Ćwiczeń Medytacji z Gongiem
Gong oddziałuje na ciało i jego meridiany. Uwalnia blokady, zmniejsza napięcie i pobudza krążenie. Skutkiem jest przeorganizowanie energii emocjonalnej oraz uczuć, jakie są związane ze strukturą ciała.
Przed wykonywaniem długiej, głębokiej medytacji z gongiem powiedzcie uczniom, by rozluźnili mięśnie i pozwolili dźwiękowi przenikać ciało
i prowadzić umysł. Jeśli napną mięśnie i będą usiłować walczyć z naturalnym procesem zachodzącej zmiany, mogą czuć się zmęczeni lub poirytowani przez silne pulsowanie gongu.
Podczas medytacji z gongiem, albo podczas odprężenia po niej, ludzie mogą płakać, czuć się nieważcy, lub w niekontrolowany sposób wybuchać śmiechem. Uwalnianie uczuć jest normalnym procesem podczas medytacji z gongiem. Włączcie taśmę z muzyką medytacyjną i ofiarujcie tej osobie trochę wody, chusteczkę i nieco rozmowy. Gong zmienia zablokowane uczucia przecinając myśli, które utrzymują i odtwarzają te uczucia. To może być przerażające, podniecające, ekscytujące lub wspaniałe. Będzie to zależało od danej osoby.
Więcej informacji na stronie;
www.jogagongu.pl


Co to jest pranajama?

Pranajamy- to techniki oddechu, jama-kontrola, prana-siła życiowa
Jeżeli nie ma specjalnych zaleceń, wdech i wydech jest przez nos.
Podstawowa technika to długie i głębokie oddychanie – wdech, brzuch rozszerza się, potem klatka, a potem wydech - najpierw klatka opada a potem brzuch - pępek dąży do kręgosłupa.
Charakterystyczny oddech dla Jogi Kundalini to tzw. oddech ognia - to szybkie
 i rytmiczne oddychanie. Zaczynając naukę tego oddechu koncentrujesz się na punkcie pępka i na mocnym wydechu przez nos. Przepona bierze bardzo aktywny udział w wydechu, nadając tempo temu oddechowi. Wdech automatycznie jest "zasysany".

Pamiętaj oswojenie tygrysa lub lwa jest o wiele szybsze  i łatwiejsze niż opanowanie pranajamy .
Rób to powoli i pod okiem nauczyciela !


Pranayam jest nauką dotyczącą oddechu, regulowania ruchów prany poprzez użycie technik oddechowych.
Prana - siła życiowa
    Pran - pierwsza jednostka
    Ayam - powiększenie
Z pranayam powiększamy tę pierwszą jednostkę, energię nasienia. Nieznaczna zmiana w wibracji tego nasienia może przemienić cały nasz wszechświat.
- Pranayama jest zarządzaniem energią. Jogin Kundalini stosuje szeroki wachlarz technik pranayam, używając rytmu
i głębokości oddechu do wywoływania
i utrzymywania różnych stanów energii zdrowia, świadomości i emocji.
- Umysł podąża za oddechem. Kluczem do regulowania umysłu jest regulowanie oddechu
-  Siunija. Jogin Kundalini jest joginem pran, i używa pranayam oraz bandha dla wywołania stanu bezruchu – siunija – „zero.” W tym bezruchu zasiewane jest nasienie –bidź-, by stworzyć nowy rytm albo wzorzec istnienia. W ten sposób płynie kundalini.


 

 

 


 

 

 

Psyche planety ulega zmianie każde dwa tysiące lat. Gwiazdy ustawiają się w jednej linii i kąt promieni słonecznych zmienia się o jeden stopień. To tyle; niby nic takiego, ale dzieje się to, że wchodząc w następne dwa tysiące lat czujemy, że stajemy się wewnętrznie puści. Będziecie odczuwać tą pustkę w miarę upływu lat. Przyczyna tego nie leży w psychologii, socjologii, ekonomii, religii czy duchowości. To wydarzyło się wiele, wiele razy w historii tej planety. Każde dwa tysiące lat gwiazdy ustawiają się w jednej linii i zmienia się orbita systemu cyrkulacji pola magnetycznego, co wpływa na oś ziemi i jej pole magnetyczne. (Yogi Bhajan)

 

 

 

 

Powered by Quick.Cms