kundalini joga

“Poznawanie prawdy nie wymaga setek lat praktyki i studiowania.
Poprzez inkarnacje. My wszyscy wiemy co to jest prawda.”
(Yogi Bhajan)

Jogę rozpoczynamy od obudzenia się;

   

 

 

 

 

 

 

Budzenie się do Nowego Dnia wg .wykładu Yogi Bhajana
Następujące wskazówki mogą pomóc dostroić ciało po przebudzeniu się. Dostroi to wasz kręgosłup, obszar pępka i układ nerwowy tak, iż będziecie czuć się bardziej czujni i gotowi do nowego dnia.
Jeszcze w łóżku...
1.    Przewróćcie się na plecy. Mając nadal zamknięte oczy połóżmy dłonie na twarzy i zacznijmy ją gładzić dłońmi.
2.    Otwórzmy oczy do wnętrza dłoni. Powoli podnośmy dłonie od twarzy, utrzymując oczy otwarte tak, iż możemy przyzwyczaić oczy do światła w pokoju. Masujmy twarz.
3.    Wyciągnijmy ramiona nad głowę, wyciągnijmy palce u stóp, wykonajmy Przeciągającego się Kota.
4.    Wykonajmy Pozycję Wyciągniętą dla nastawienia obszaru pępka.
5.    Przewróćmy się na prawy bok i przyciągnijmy na chwilę kolana do piersi. To wzmocni serce.
6.    Powróćmy na plecy, i podciągnijmy kolana do klatki piersiowej z nosem pomiędzy kolanami. Zaplećmy ramiona wokół kolan. Wykonujmy Oddech Ognia przez około minutę, potem przeturlajmy się do Pozycji Skały. Połóżmy na chwilę czoło na łóżku, oddychając normalnie. Pomoże to wydalić gazy.
7.    Połóżmy się z powrotem na plecach, i pocierajmy o siebie energicznie dłonie i podeszwy stóp. Rozetrze to kryształki nagromadzone na zakończeniach nerwów i pozwoli energii płynąć przez ciało.
Teraz jesteśmy gotowi do wstania z łóżka i udania się do łazienki.

OCZYSZCZANIE „MAŁPICH GRUCZOŁÓW”
Szorujmy zęby i dziąsła proszkiem zawierającym:
1 część soli
2 części ałunu potasowego (dwusiarczan potasowo-glinowy)
Oczyśćmy gardło. Masujmy tył języka, powodując krztuszenie się
 i wydobywanie śluzu do wyplucia. W gardle są dwie kieszonki, zwane „małpimi gruczołami”, które zawierają śluz zbierający się w gardle przez noc
i gromadzący toksyny z ciała. Musi to zostać wydalone. Odruch wykrztuśny powoduje także łzawienie oczu, i pomaga w utrzymanie dobrego widzenia. Mieszanka z ałunem potasowym jest skuteczna w zapobieganiu chorób dziąseł. Szczotkujemy także język by usunąć toksyny.(język można masowac także olejem sezamowym - do białej konsystencji i wypluć lub preparatami znanymi w ajurwedzie)
 

 

MASOWANIE CIAŁA
Masujmy całe ciało od palców stóp do czubka głowy olejkiem migdałowym(w czasie chłodów sezamowym -ma właściwości rozgrzewające). Wyciąga to toksyny przez otwarte pory skóry oraz odżywia skórę.
Teraz jesteśmy gotowi na zimny prysznic, nasz isznaan czyli hydroterapię.

  Yogi Bhajan o Isznaan - Nauka o HydroterapiiChciałbym podzielić się z wami technologią i nauką masażu hydroterapeutycznego. Tak jak tu siedzę przed wami, hydroterapia była moją pierwszą specjalnością i przedmiotem kwalifikacji. Kontynuuję linię tych, którzy są obecnie zupełnie nieznani, lecz których kiedyś czczono. Pracowali z kośćmi, nastawiali ciało i robili masaż dla przywracania zdrowych organów.
Od starożytnych czasów, ludzie modlili się o błogosławieństwo isznaan. Co to jest isznaan? Isznaan jest to całościowa hydroterapia. Właściwym słowem jest tu isznaan. Nie mówimy, „weźmiemy kąpiel”. Nigdy nie mówimy „kąpiel”. Isznaan ma miejsce wtedy, gdy mocą swej własnej zasługi ciało wytwarza temperaturę, która może przezwyciężyć zimno wody. Isznaan nie jest zwykłym moczeniem waszego ciała. Jest w nim pełen szacunek. Jest w nim pełen wdzięk i łaska.
Moc wody stanowi sześćdziesiąt procent mocy człowieka. W hydroterapii uważamy, że te sześćdziesiąt procent wewnętrznej wody w ciele może zostać w sześćdziesiąt minut całkowicie wymienione przy pomocy zewnętrznej wody.
Gdy wykonujemy masaż lodowato zimną wodą, nie tylko otwieramy naczyńka włosowate, lecz gdy następnie powracają one do normalnego stanu, krew powraca do organów. Serce, nerki, płuca, wątroba – każdy organ otrzymuje swą własną porcję krwi. W ten sposób organ zostaje przemyty. Gdy organ zostaje przemyty, wtedy natychmiast gruczoły muszą zmienić swe wydzielanie. Takie jest prawo. A gdy zmieniają się gruczoły dokrewne będące strażnikami zdrowia i życia, powraca młodość. Czym jest młodość? Młodymi gruczołami. Jeśli wasz system gruczołów wydziela prawidłowo, wtedy skład chemiczny krwi jest młodym składem chemicznym. Kończą się wszystkie neurotyczne neurozy i gniewność.
Dlaczego należy brać zimny prysznic ?
-Zapewnia naszej skórze promienność
-Otwiera naczynka włosowate
-Utrzymuje młody i zdrowy skład chemiczny krwi
-Pobudza zdrowe wydzielanie systemu dokrewnego
Zalecenia; Rozpocznijcie od kończyn ciała-stóp,dłoni,ramion .
Nie należy najpierw wystawiać pod działanie wody ud –by nie zaburzyć równowagi wapniowo-magnezowej .To samo dotyczy genitalii i głowy. Nie należybrać zimnego prysznica podczas menstruacji ,gorączki,w przypadku reumatyzmu lub choroby serca.Jeśli ma się problemy z nerwem kulszowym lub wysokim ciśnieniem krwi,należy zaczynać powoli.Zakładajmy bawełniane majtki dla osłony ud i narządów płciowych .
PRECYZYJNA NAUKA
Hydroterapia jako Nauka jest bardzo precyzyjna i wyrafinowana, oraz bardzo prosta. Oto podane są skutki dla różnych części ciała:
- Jeśli woda będzie padać przez dziesięć lub piętnaście minut tuż pod dolną wargą, będziemy ożywieni a nasz umysł będzie bardzo klarowny.
- Jeśli puścimy wodę pomiędzy brwiami a górną wargą, będziemy bardzo energiczni.
- Jeśli puścimy wodę na czoło, będziemy tak senni, że nie damy temu rady.
- Jeśli masujemy górne ramię, całkowicie leczymy nasz żołądek.
- Odcinek pomiędzy łokciem a około 5cm nad nadgarstkiem odpowiada naszemu przewodowi pokarmowemu.
- Odcinek 5cm nad nadgarstkiem do nadgarstka odpowiada naszemu sercu.
- Nadgarstek odpowiada naszej wątrobie a koniuszki palców odpowiadają naszemu mózgowi.
- Jeśli puścimy wodę na przednią stronę naszej szyi i pozwolimy wodzie spływać w dół po całym ciele i rękach, zupełnie zmienimy wszystkie nasze komórki.
- Jeśli pozwolimy wodzie uderzać w naszą klatkę piersiową i spływać w dół aż do genitalii i pozostaniemy tak przez chwilę, całkowicie zmieniamy skład chemiczny krwi z niezdrowego na zdrowy.
- Jeśli pozwolimy wodzie uderzać w nasze stopy i masujemy prawą stopę lewą stopą, a lewą stopę prawą stopą, masujemy w rzeczywistości całe nasze ciało. Stańmy przed zimnym prysznicem i masujmy samemu nasze stopy i łydki. Używajmy stóp do masażu. Nie używajmy rąk.
- Następnie odejdźmy od wody i używając obu rąk masujmy całe nasze ciało tak, aby się rozgrzało do gorąca. Potem znowu weźmy zimny prysznic i znowu masujmy sobie ciało. Róbmy tak przez dwanaście do piętnastu minut. Dobrze mieć pod ręką jakiegoś przyjaciela, by nas z tego wyciągnął. Będziemy w totalnie innej przestrzeni.

ODBUDOWANIE ORGANÓW I KRĄŻENIA

Każdy organ waszego ciała będzie całkowicie odbudowany. W jaki sposób? Gdy bierzecie zimny prysznic, wasza krew spieszy by sprostać temu wyzwaniu siłą swego krążenia i by nie odczuwać zimna. Oznacza to, że wszystkie naczyńka włosowate otwierają się i muszą odejść wszystkie złogi. Wszystko zostaje oczyszczone. Podczas hydroterapii, zimna woda i masaż stawiają wyzwanie ciału. Czy rozumiecie to? Gdy jesteście pod zimnym prysznicem, wasze ciało odczuwa zimno, prawda? Lecz gdy krew i naczyńka włoskowate są całkowicie otwarte do maksimum, wtedy ciało nie będzie odczuwać zimna. Następnie wychodzimy i całkowicie wycieramy siebie ręcznikiem, ubieramy ciepłe ubranie i owijamy się kocem. Albo podczas gorącej pogody, używamy prześcieradła kąpielowego. Wtedy nasze ciało rozgrzeje się szalenie. Cała krew z naczyniek włoskowatych powróci do organów: nerek, wątroby, śledziony, płuc – gdyż każdy z organów żyje ze swej własnej dostawy krwi regulowanej przez uderzenia serca. Tak więc organy otrzymają obfitą dostawę krwi, niczym uprawy zraszane pięknym deszczem, co sprawia ich wzrost. Oto jak możecie równoważyć swe zdrowie.
Nawet wykonując godzinami jakieś ćwiczenia nie możecie tak mocno pobudzić psychiki swoich komórek, jak przy pomocy zimnej wody. A procedura jest bardzo prosta. Niech woda spływa na wasze ręce pocierajcie je aż się rozgrzeją do gorąca pod lodowato zimną wodą. Róbcie tak samo z każdą częścią ciała; niech leci, niech będzie, i pobudzajcie się. To pobudzanie może wydawać się wam jakąś fanatyczną, bolesną postawą. Niektórzy mięśniowy, ludzie stosują głęboki masaż, niektórzy chodzą do sanatoriów. Jest milion różnych metod, lecz żadna nawet nie zbliża się do tej jednej. Nic nie dorównuje temu, jak kiedy stoi się pod lodowatą wodą i rozgrzewa swe ciało do gorąca. Czy dacie wiarę temu, że ktoś stoi pod prysznicem robiąc to przez dwie godziny? Ale tak to właśnie jest. Wszędzie gdzie uderzy zimna woda, napłynie krew. Wszędzie, gdzie masujecie, nastąpi odbudowa i zostanie przebudowana psychika każdej komórki.


NARZĘDZIA DO HYDROTERAPII
W KAŻDYM DOMU


Gdy na początku używali hydroterapii, nie wiedzieli jak robić prysznice. Wy macie wielkie szczęście mając nowoczesne prysznice. W starożytnych czasach nie było niczego takiego. Musieli napełniać balię, która znajdowała się siedem-dziesięć metrów nad ziemią. Była ogromna, i mężczyźni musieli napełniać ją wodą. Potrzeba było około pięciuset mężczyzn by wytworzyć wystarczająco duże ciśnienie wody dla hydroterapii .Teraz mamy prysznice w każdym domu, lecz sztuka hydroterapii została zagubiona. Teraz może wam pomóc mała pigułka. To pięknie, lecz różnica między ludźmi teraz i wtedy jest taka, że ludzie dziś nie obawiają się być chorzy.W tamtych dniach, ludzie obawiali się choroby. Medycyna alopatyczna jest bardzo skuteczna. Związek chemiczny trafia w dane miejsce, i dba o ciebie. Lecz niestety ma to skutki uboczne.
POKONANIE CHŁODU ŻYCIA


Komórki ciała odradzają się w przeciągu siedemdziesięciu dwóch godzin. Czasem to się opóźnia. Gdy się starzejemy odradzanie staje się wolniejsze. Lecz w hydroterapii wierzymy, że młodość jest trwała, gdyż wiemy jak być młodymi.Czasami nie cenicie waszego życia. A potem nie możecie go już cenić, gdyż jesteście już starzy. Tak więc nie prowadźmy ze sobą takich gierek; śmierć nadejdzie, nie martwcie się o to. O nic się nie martwcie. Lecz jeśli macie silnie zbudowany umysł, ciało  i duszę, wszelkie przeciwności nadejdą ale was nie dotkną. Zatem w hydroterapii mówi się, „osłaniaj siebie.” Hydroterapia oparta jest na używaniu wody jako ojcowskiej tarczy, paanii pitaa, i na tym, że każdy kto jest w stanie wytworzyć tę tarczę pokonującą zimno wody, może pokonać śmierć. To jest bardzo prosta rzecz. Jeśli ja mogę swoim ciałem pokonać chłód wody, mogę też usunąć chłód mojego życia.
 

 

 Isznam po rosyjsku

www.youtube.com/watch

 

 

 

Coś o włosach jogina

NASZA KORONA CHWAŁY
Długie włosy są wielkim darem Natury dla zarządzania energią. Najlepiej nie ścinać włosów i wiązać je na czubku głowy w węzeł riszi w ośrodku słonecznym, by skupiały energię słoneczną w gruczole szyszynki. Sprzyja to podnoszeniu kundalini.
Poprzez włosy pobierany jest ze słońca fosfor oraz witamina D. Razem przechodzą one przez włosy do odżasu, płynu rdzeniowego, w którym unosi się mózg.
Włosy zbudowane są z białek. Do czaszki unosi się ogromna ilość energii, by wypychać te włókna białkowe do otoczenia poza ciało. Jeśli włosom pozwala się rosnąć do pełnej długości, dostarczą one do mózgu wielką energię. Także ta energia, która podtrzymuje wzrost włosów z powodu nieustannego ich ścinania, zostanie zaoszczędzona i skierowana do innych funkcji ciała.
Natura umieściła obfite owłosienie na tych obszarach ciała, gdzie funkcjonują ważniejsze gruczoły. Istnieje żywotny związek pomiędzy włosami a hormonami oraz całością elektromagnetycznego funkcjonowania ciała. Włosy pod pachami, na nogach oraz na brwiach są tam nie bez powodu. Pomagają one utrzymywać elektromagnetyczne zdrowie ciała – niczym subtelne anteny dla aury – zwiększając wrażliwość na subtelność życia. Zwiększa to pewność siebie, dodając wdzięku oraz promienności.
BRODA
Broda u mężczyzny okrywa kontrolowany przez księżyc nerw praniczny na podbródku. Żeński układ nerwowy może radzić sobie z wpływami księżyca, lecz męski układ nie.
PIELĘGNACJA WŁOSÓW
By włosom dostarczać olejków tak, aby mogły właściwie funkcjonować i dla unikania łupieżu, szczotkujcie włosy szczotką z naturalnego włosia lub drewnianym grzebieniem dwa razy dziennie przez pięć minut.
GRZYWKA
Kości czołowe są porowate i przepuszczają światło do gruczołu szyszynki w mózgu. Przycinanie włosów w grzywkę przykrywającą czoło hamuje ten proces. Gdy Dżyngis Chan podbił Chiny, wydał rozkaz, by wszystkie kobiety ścinały włosy i nosiły grzywki przykrywające czoło. Wiedział, że w ten sposób utrzyma je w stanie zastraszenia i podporządkowania.
 

Włosy powinny byc czyste i schludne, włosy w nieładzie to energia w nieładzie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteś tym co jesz czyli abc odżywiania joginaPokarm podzielić można ze względu na ilość i jakość zawartej w nim energii, na trzy rodzaje:
-Pierwszym jest pokarm który zawiera w sobie najwięcej energii słonecznej. Są to warzywa i owoce, które rosną wysoko nad ziemią. Absorbują one maksimum energii ze słońca i najmniej energii z ziemi. Yogini mówią, że produkty te są eteryczne i właśnie ich spożywanie najbardziej przyczynia się do efektu „świetlistości” ciała i podnoszenia świadomości. Są to: owoce, daktyle, orzechy, avocado.
-Drugim rodzajem są produkty rosnące niżej nad ziemią niż pierwsze. Mają dzięki temu więcej energii dostarczanej przez ziemie, a mnie ze słońca i dlatego są bardziej pożywne. Mają również wspaniałe właściwości oczyszczające organizm. To na przykład: fasola, ryż i zielone warzywa.
-Trzecim są warzywa, które rosną pod ziemią. Podstawowa energia, którą są zasilane to energia ziemi, ich spożywanie daje energię do ciężkiej pracy i właśnie one mają właściwości uzdrawiające. Przykładem może być: czosnek, cebula, imbir, ziemniaki, buraki.


-    Surowe i gotowane jedzenie
-    Jedzenie surowych warzyw i owoców ma podstawowe znaczenie dla diety    z powodu zawartości największej ilości witamin i minerałów. Niemniej jednak niektóre minerały zawarte w warzywach są przyswajalne przez organizm człowieka dopiero po ugotowaniu. Dlatego też zalecane jest spożywanie pokarmów zarówno surowych jak i gotowanych w odpowiednich ilościach.

-    Dziesięć przykazań dotyczących spożywania posiłków, których stosowanie zaleca Yogi Bhajan:
-    Jedz aby żyć, nie żyj aby jeść
-    Nie podjadaj pomiędzy posiłkami
-    Jedz tylko wtedy gdy jesteś głodny
-    Nie połykaj kawałków jedzenia, ale przeżuwaj dokładnie
-    Nie przejadaj się
-    Odpoczywaj po posiłku
-    Nie jedz po zachodzie słońca
-    Jedz tylko to co możesz strawić w ciągu 18-24 godzin
-    Raz w tygodniu daj odpocząć swojemu systemowi trawiennemu
-    Jeśli wiesz że coś może Ci zaszkodzić, nie jedz tego.
-    Biorąc pod uwagę zanieczyszczenie środowiska w którym żyjemy i żywność, która zawiera w sobie mnóstwo pestycydów - szczególnie istotne jest, aby dbać o oczyszczanie organizmu.
-    Oprócz więc spożywania żywności ze sklepów ekologicznych zaleca się przeprowadzenie przynajmniej raz w roku diety oczyszczającej organizm.
-    Proponowany przez Yogi Bhajana i polecany przez Nauczycieli Yogi Kundalini jest poniżej zamieszczony przepis, jako dieta oczyszczająca i jednocześnie odżywcza - do stosowania przez 30 dni, zwłaszcza w okresie zimowym. Dobra dla nerek, jelit i całego układu trawiennego, zalecana więc jest szczególnie osobom, które cierpią na niestrawność z powodu nie całkowicie trawionego pokarmu. Pomiędzy posiłkami, w trakcie których możemy jeść dowolną ilość tej potrawy, spożywać można owoce jako przekąskę i pić herbatę Yogi Tea.

 

 

 więcej o odżywianiu w linkowisku na www.jogagongu w dziale linki -sekcja zdrowie

jogagongu.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

Oto kilka dobrych przepisów ;

Złote mleko 

 

 

 

 

 

 Ten smaczny ciepły napój jest bardzo dobry na kręgosłup. Smaruje stawy i pomaga przełamywać złogi zwapnieniowe.
1/8 łyżeczki kłącza kurkumy
1 kubka (65ml) wody
250ml mleka(tylko nie krowiego)
2 łyżki stołowe oleju z surowych migdałów

dodać pieprzu (nie żałować) zmielonego aby poprawić absorbcję kurkumy
miód do smaku
Kurkumę gotować w wodzie przez około 8 minut aż utworzy gęstą pastę. Jeśli wygotuje się zbyt dużo wody, dodać trochę więcej. W międzyczasie zagotować mleko z olejem migdałowym. Gdy zakipi, zdjąć z ognia. Połączyć obie mieszanki i dodać do smaku miodu.Jeśli się chce, można przygotować większą ilość pasty z kurkumy. W lodówce przetrwa ona do 40 dni.

  Herbata Jogina
Ulubieniec wszystkich! Dobra na krew, jelita, układ nerwowy i kości. Dobra na przeziębienia, grypę i osłabienie fizyczne.
315ml wody
2 plasterki świeżego korzenia imbiru (do wyboru, lecz wyśmienite)
3 goździki
4 strączki zielonego kardamonu, pokruszone
4 ziarnka czarnego pieprzu
1 laseczki cynamonu
1 kubek(125ml) mleka ro
ślinnego , miód do smaku (do wyboru)


Wodę doprowadzić do wrzenia i dodać przyprawy. Przykryć i gotować przez 10-15 minut. Zdjąć z ognia,  i pozostawić by naciągała przez 1-2 minuty. Dodać miód i mleko, doprowadzić do wrzenia i zdjąć z ognia. Przecedzić i podawać.Składniki na jeden kubek.

Ghii

Ghii to sklarowane masło. Części stałe z mleka i zanieczyszczenia są usuwane. Jest to zdrowe, czyste białko. Używać tak jak masła czy oleju do gotowania.By zrobić ghii, należy podgrzewać na najniższym ogniu niesolone masło przez około 30 minut. (Uważać cały czas, gdyż ma tendencję do łatwego przypalania się. Gdy zaczyna brązowieć, znaczy że się przypala.) Biała piana zacznie oddzielać się od żółtego ghii. Zebrać całą białą pianę. Pozostanie klarowne żółte ghii. Przelać do czystego pojemnika z szerokim otworem przez gazę umocowaną gumką, lub przez drobne metalowe sitko, nie pozwalając przedostać się białemu osadowi. Przechowywać
w temperaturze pokojowej w zamkniętym pojemniku.
Ghii daje się przechowywać: bez schładzania przez 3-4 miesiące w zamkniętym pojemniku; do jednego roku w lodówce, oraz bez ograniczeń jeśli zamrożone. Dobrze jest zatem robić na raz większą ilość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Puree Jogina
Ta potrawa, jeśli spożywać ją regularnie, oczyści jelita, skórę oraz pomoże zrzucić wagę. Gdy je się ją jako mono dietę, można zjadać dowolną ilość, lecz tylko trzy posiłki dziennie. Przy tej diecie można pić Herbatę Jogina.
4 laski selera naciowego
1 pęczek pietruszki
4-5 średnich cukinii
1 gałązka mięty
1 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu
1 kubek (250 ml) twarożku
Gotować na parze seler, pietruszkę, cukinię
i miętę przez 15 minut aż zmiękną. Pognieść z pieprzem. Podawać z twarożkiem. Starcza na około dwie porcje.

Mleko Daktylowe
Jest to bardzo pożywny i zachowujący młodość napój. Daje energię i jest dobry dla osób w każdym wieku, zwłaszcza gdy wychodzą z gorączki lub innych chorób.
250ml mleka
6 daktyli
Daktyle rozciąć na pół. Usunąć pestki
i rozgnieść. Gotować w mleku na bardzo małym ogniu przez 20 minut, mieszając od czasu do czasu. Odcedzić i podawać.

Pieczone Tofu
Tofu jest doskonałym źródłem białka. Tofu pokroić w plasterki i odsączyć. Namoczyć w soku z cytryny i sosie sojowym. Przyprawić według uznania czerwoną papryką czili, czosnkiem, ziołami lub przyprawami. Piec w temperaturze 180oC.

Fasolka Mung z Ryżem i Warzywami
Potrawa z doskonale zrównoważonym białkiem, lekkostrawna i bardzo sycąca. Dobra o każdej porze roku, lecz szczególnie nadaje się na dietę zimową.
1,25 l wody
250ml fasolki mung
250ml ryżu basmati
125ml drobno utartego imbiru
1 posiekana cebula
3 pogniecione ząbki czosnku
3 kubki posiekanych jarzyn(brokuł,seler naciowy,cukinia,marchew)
2 łyżki (40ml) ghii lub oleju roślinnego
3 łyżeczki kurkumy
1 łyżeczki pogniecionej czerwonej papryczki czili
1 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu
1 łyżeczki zmielonej kolendry
1 łyżeczki zmielonego garam masala
1 łyżeczki zmielonego kminku
1 łyżeczki ziaren kardamonu (2 strączki)
1 liść laurowy
Przemyć fasolkę i ryż. Do gotującej wody włożyć fasolkę i gotować aż ziarna zaczną pękać. Dodać ryż i gotować przez następne 15 minut, mieszając od czasu do czasu. Teraz dodać jarzyny. (Można też dodać jarzyny wraz z ryżem.) Gdy mieszanka się gotuje zacznie gęstnieć.Rozgrzać ghii albo olej roślinny na patelni. Dodać cebulę, imbir i czosnek i dusić, aż się zeszklą. Dodać przyprawy i gotować jeszcze przez 5 minut stale mieszając. Jeśli trzeba - dodać trochę wody. Dodać to wszystko do ryżu i fasoli. Potrawa powinna na koniec mieć konsystencję gęstej zupy. Czas gotowania to około półtorej godziny. Posolić do smaku lub dodać sos sojowy. Podawać z jogurtem lub bez. Starcza na 4 porcje.

Ziemniaki z Mocą
Ten przepis ma swe korzenie w jogicznej tradycji gotowania. Przyprawy pomagają oczyszczać krew, pobudzają trawienie
i zwiększają energię. Można do smaku zmniejszyć ilość czarnego pieprzu i kajenne.
4 duże ziemniaki do pieczenia
65-125ml ghii lub oleju roślinnego
2-3 pokrojone cebule
65-125ml drobno utartego korzenia imbiru
1 łyżeczki kminku
1-2 łyżki (20-40ml) utartego czosnku
1 łyżeczka czarnego pieprzu
3-1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka kajenne lub pogniecionej czerwonej papryki czili
8 całych goździków
1 łyżeczki zmielonego kardamonu
1 łyżeczki zmielonego cynamonu
2-4 łyżki (40-80ml) sosu sojowego, lub soli do smaku
500 ml twarożku
Wyszorować ziemniaki, natrzeć małą ilością oleju i piec w temp. 200st.C aż będą dobrze upieczone. Rozgrzać ghii lub olej w dużej brytfannie. Dusić cebulę i imbir aż zaczną brązowieć, wtedy dodać czosnek
i przyprawy oraz gotować jeszcze przez 4-5 minut. Jeśli trzeba - dodać trochę wody. Dodać sos sojowy (do wyboru). Wymieszać i zdjąć z ognia.
Przekroić upieczone ziemniaki na pół wzdłuż. Wydrążyć środki łyżeczką
i połączyć masę ziemniaczaną z mieszanką z cebulą. Dodać twarożek. Dobrze wymieszać i napełnić farszem wydrążone ziemniaki, posypując tartym serem po wierzchu. Podpiec w piekarniku . Przybrać ulubionymi warzywami dla miłego wyglądu. Podawać z jogurtem. Starcza na 4 porcje.

Ryż Trójcy
Prawdziwy przysmak! Oczyszcza krew.
2 posiekane cebule
2 obrane i pokrojone ząbki czosnku
2,5cm obranego i utartego korzenia imbiru
1 kubek ryżu basmati
1 - 3 kubka (250ml) ghii
1 pomidor obrany ze skóry
4-5 kubków (1-1,25 l) różnych posiekanych warzyw
Dobrze wypłukać ryż. Przyprawy poddusić w ghii aż będą brązowo-złociste. Dodać cebulę, czosnek i imbir. Mieszać powoli, aż cebule zaczną się rozpadać. Wtedy dodać pomidor, warzywa i ryż, oraz 4 kubki wody. Przykryć i gotować na małym ogniu często sprawdzając. W razie potrzeby dodać wody. Gotować, aż ryż i warzywa będą miękkie.Starcza na 4 porcje.

Zupa na Przesilenie Letnie
Ta zupa także wchodzi w skład specjalnej diety podawanej podczas Sadhany Przesilenia Letniego. Daje ona krwi odczyn lekko alkaliczny, co promuje równowagę umysłową.
Pokroić:
1 litr ziemniaków
1 litr selera
1 litr cebuli
Ułożyć na dnie garnka, z ziemniakami na spodzie. Napełnić garnek wodą i dodać soli. Zagotować i gotować aż warzywa zmiękną. W 1/8 kubka oleju poddusić:
2 łyżki sproszkowanego czili
szczyptę pieprzu kajenne
1 łyżkę (20ml) kurkumy
1 łyżkę sproszkowanego kminku
1 łyżkę sproszkowanej kolendry
Dodać do zupy. Przed podaniem dodać 30ml zgniecionego czosnku.
(Wszystkie ilości są przybliżone.)  

Curry Jogurtowe
Spróbujcie tego pysznego curry dla ukojenia i wzmocnienia swego układu nerwowego oraz dla zadowolenia swego podniebienia.
250ml ryżu basmati
750ml posiekanych różnych warzyw
60ml utartego imbiru
2 utarte ząbki czosnku
2 drobno posiekane małe cebule
125ml ghii
1 1 łyżeczki pokruszonych przypraw z herbaty jogina
1 łyżka (20ml) kurkumy
1 łyżeczki ziaren oregano
1 łyżeczki ziaren kminku
1 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu
1 łyżeczka garam masala
250ml domowego jogurtu
60ml mąki cieciorkowej
Wypłukać ryż, dodać 3 kubki wody i zagotować. Gotować na wolnym ogniu przez około 45 minut. Ugotować na parze posiekane warzywa aż zmiękną. lecz bez rozgotowania. Wymieszać jogurt z mąką cieciorkową i jednym kubkiem (250ml) wody aż do gładkiej konsystencji. Poddusić przyprawy w ghii na kolor złocisto-brązowy. Dodać posiekaną cebulę, czosnek i imbir. Gotować powoli aż cebula prawie się rozpadnie. Domieszać mieszaninę jogurtu i mąki. Trzymać na wolnym ogniu aż sos zgęstnieje.Podawać na ryżu i ugotowanych na parze warzywach.Starcza na 4 porcje.

Posypka dla wzmocnienia wątroby (leczniczo-odżywcza)

len-9 łyżeczek

kozieradka-4 łyżeczki

nasiona ostropestu - 6łyżeczek

wiesiołek - 6 łyżeczek

(trzymana  w lodówce zachowuje świeżość przez 2 tygodnie-pojemnik szklany najlepiej ciemny)

powyższe proporcje sa po zmieleniu (mozna kupić zmielone juz nasiona ale one mogą już być częściowo zjełczałe(tłuszcze się utleniają) dlatego lepiej przygotowywać sobie miesznkę w mniejszych ilościach na bieżąco z pełnych nasion zmielonych w domu w  młynku.Stosować do posypywania jedzenia ;kanapek,surówek,zup itd.lub na sucho 3 x 2 łyżki stołowe. Ma lekko orzechowy smak .

Regenerujący karp 

A to ważny  przepis na karpia - silnie regenerującego ;np .po ciężkiej operacji, po porodzie ,przewlekłej chorobie,wypadku itp.Karp w medycynie chińskiej jest bardzo ważnym lekarstwem , mięsa nie jadam ale gdy chodzi o zagrożenie życia czy zdrowia polecam to danie;

potrzebujemy tradycyjny emaliowany gar żeliwny

ok 1kg karp

1/2 kg pietruszki

1/2  kg marchwi

3 łyżki  korzenia łopianu - (antynowotworowy)

3 łyżki korzenia mniszka

garść herbaty bancha(patyczki nie liśćie ma za zadanie rozpuścić ości i łuski) zawinąć w kawałek płócienka albo gazy by potem nie latać łyżką po garnku i nie wyławiać patyków,

z ryby usunąc woreczek żółciowy , twardą kość tarczycową,(jest tuż za głową) oraz skrzela.

dzielimy rybę z łuskami na 3-4 kawałki(razem z wnętrznościami) , na warzywa układamy rybkę , zioła ,herbatę bancha, wody tyle aby przykryła i gotujemy 3-4 godz.

otworzyć, przecedzić na sitku -to co jest twarde pod palcami(przebieramy i rozdrabniamy palcami całą zawartość garnka),wyrzucamy ości i łuski ,które się nie rozpuściły przez herbatę aby ktoś się nieopatrznie nie udławił ,bo gdy jest półprzytomny to o to łatwo)oraz herbatę, resztę miksujemy .

To co jest starcza na 5 dni-ale lepiej zjeść w ciągu 1-2 dni całą potrawkę ,

opcja-żeby była zupka dodajemy sok z imbiru(do smaku) ,miso i szczypior - smacznego

 

 

Długości Medytacji

 

 

 

 

W czasie zajęc często obserwujecie różne czasy wykonywanych medytacji ,sąone różne ponieważ nauka Jogi twierdzi, iż potrzebne są określone ilości czasu dla osiągnięcia określonych pożądanych skutków podczas medytacji.

 

 

 

 

 

 

 

3 minuty- medytacji wpływają na pole elektromagnetyczne, krążenie oraz stabilność krwi.
11minut - medytacji zaczyna zmieniać układ medium;nerwowy i wewnątrzwydzielniczy.
22 minuty - medytacji równoważą trzy umysły, i zaczynają one działać razem.
31 minut - medytacji pozwala gruczołom, oddechowi i koncentracji oddziaływać na komórki i rytmy ciała. Pozwala psychice medytacji wpływać na 3 guny, na wszystkie 31 tattw, oraz na wszystkie poziomy projekcji umysłu.
62 minuty - zmieniają szarą materię w mózgu. Podświadomy „cień umysłu” i zewnętrzne projekcje zostają zintegrowane.
2,5 godziny - zmieniają psychikę w jej relacji do otaczającego pola magnetycznego tak, że podświadomy umysł jest pewnie utrzymywany w nowym wzorcu przez otaczający go uniwersalny umysł.
Według nauki jogi umysł ludzki pracuje w cyklach. Możemy wykorzystywać różne te cykle do pomocy w zastępowaniu niechcianych wzorców zachowania (nawyków mentalnych lub emocjonalnych) nowymi, bardziej pozytywnymi. Poświęca się określony czas na praktykowanie danej medytacji lub kriji:
- Potrzeba 40 dni na zmianę jakiegoś nawyku
- Potrzeba 90 dni na potwierdzenie jakiegoś nawyku
- Po 120 dniach nowy nawyk jest tym, kim jesteście.
- Po 1.000 dniach mistrzowsko opanowaliście dany nowy nawyk.
Okres 40 dni praktykowania pozwala medytacji sprowokować waszą podświadomość do uwalniania wszelkich myśli i wzorców emocjonalnych, jakie was ograniczają. Dobra medytacja przełamie wasze stare nawyki, zasieje ziarno nowego wzorca oraz oczyści podświadomość. Próbujcie medytować o tej samej porze każdego dnia. Pomaga to w utrzymywaniu dziennika waszej codziennej praktyki.

Dlaczego w czasie medytacjii skupiamy się na róznych punktach i od czego to zależy ?

Jest kilka różnych miejsc, na których skupiamy wzrok podczas medytowania, w zależności od tego, które z meridianów i części mózgu mają zostać pobudzone.Oto kilka przykładowych punktów :

1.Na Punkcie Trzeciego Oka (Szambawi Mudra) Punkt Brwi, nasada nosa. Tutaj uwaga jest skupiona na brwiach a oczy są lekko uniesione. Pobudzona jest szuszmana, siła nerwu centralnego. Pobudza to przysadkę; rozwija się intuicja.

2.Na Czubku Nosa (Agajaa Czakra Bandh) To jest najwyższy zamek. Określa się go jako Medytacja Punktu Lotosu. Kontroluje umysł, który jest zamknięty w pewnym trójkącie. Gdy nerw wzrokowy koncentruje się na czubku nosa, ida i pingala, a potem szuszmana dostają się do centrum równowagi. Pobudza to gruczoł szyszynki oraz płaty czołowe mózgu. We wzorcach mózgu utworzone zostają nowe ścieżki energii.

3.Na Ośrodku Księżycowym To jest czubek podbródka, oczy mamy zamknięte
i zwrócone w dół. To schładza, wycisza. Widzicie siebie klarownie.

4.Na Czakrze Korony Dziesiąta Brama: szczyt głowy. Oczy są zamknięte i obrócone do góry, jakby patrzyły poprzez szczyt głowy. Pobudza to szyszynkę i ośrodek energii w koronie.

1/10 Otwarte Powieki są lekkie i rozluźnione. Pobudza to lekko nerw wzrokowy tak, że wasz układ nie wyłącza się. Uspokaja to was i rozwija intuicję. Punkt skupienia oczu może zmieniać się, jak to pokazują wskazówki Yogi Bhadżana.
(W podręcznikach Kundalini Jogi często znajdziecie wskazówki, by oczy były zamknięte w 9/10. To jest to samo co otwarte w 1/10, choć punkt skupienia dla oczu oraz koncentracja mentalna będą się różnić.)

  Mantry Często Używane w Kundalini Jodze

ADEJS TESEJ ADEJS
Adejs tesej adejs. Ade anile anade anahate, dżjuge dżjuge eko wejs
Pozdrawiam Ciebie, Pierwotny, czysty na początku, przez cały czas, przez wszystkie wieki – Jeden.
To są słowa Guru Nanaka i pozdrowienie dla Nieskończonego – dla Boga przekraczającego Nieskończonego Boga. Jeśli opanujecie tę pourii Dżapdżi, cała wiedza wszechświata i przekraczająca go przyjdzie do was bez przeczytania nawet jednej książki. Ta mantra inicjuje was do tej wiedzy, która jest we wszystkim. Jest to pokorny pokłon jogina przed Nieskończonym.

AD GUREJ NAME
(MANTRA MANGALA CZARAN)
Ad gurej name, dźiugad gurej name,
Sat gurej name, siri guru devej name
Skłaniam się pierwotnej mądrości,
Skłaniam się mądrości prawdziwej przez wieki.
Skłaniam się prawdziwej mądrości. Skłaniam się wielkiej niedostrzegalnej mądrości.
Jesteście prowadzeni od samego pierwotnego rdzenia i początku, przez każdą chwilę doświadczenia i aktywności, prowadzeni w najgłębszej prawdzie waszego serca i istnienia przez niewidzialną Nieskończoność waszej najwyższej jaźni. Jest to mantra, która rozwiewa chmury wątpienia i otwiera was na przewodnictwo i ochronę. Otacza pole magnetyczne ochronnym światłem.

ADI SIAKTI
(MANTRA KUNDALINI BHAKTI)
Aadii siaktii, namo, namo
Sarab siaktii, namo, namo
Pritham bhagawatii, namo, namo
Kundalini, maata siakti, namo, namo
Skłaniam się Pierwotnej Mocy.
Skłaniam się Wszechogarniającej Mocy i Energii.
Skłaniam się temu, poprzez co tworzy Bóg.
Skłaniam się twórczej sile kundalini, Mocy Boskiej Matki.
Ta dewocyjna mantra odwołuje się do pierwotnej Mocy Stwórczej, która jest przejawiona jako żeńska. Odwołuje się do Mocy Matki. Pomoże wam być wolnymi od niepewności, która blokuje swobodę działania. Przez medytowanie nad nią można uzyskać głębsze zrozumienie nieustannej wzajemnej gry pomiędzy przejawionymi oraz nieprzejawionymi właściwościami kosmosu i świadomości.

AD SACZ
(MANTRA KUNDALINI SIAKTI)
Aad sacz, dżjugaad sacz, heibhii sacz, Nanake hosii bhii sacz
Prawdziwe na początku. Prawdziwe przez wieki. Prawdziwe w tej chwili. Nanak mówi, że ta Prawda będzie zawsze.
Ta mantra łączy mówiącego z Nieskończonym i Nieskończone z mówiącym. Pochodzi z Dżapdżi.

Aad sacz, dżjugaad sacz, heibHEJ sacz, Nanake hosii bHEJ sacz
Jest tu niewielka różnica w porównaniu do poprzedniej. To jest 17-ta Śloka z Sukhmani Sahib, słów Guru Ardżana, 5-go Guru Sikhów. Gdy sprawy się nie posuwają, ta mantra dodaje nasiona pomyślności do waszej osobowości. Wszystko, co utknęło, ruszy się.

AAP SAHAEI HOŁA
Aap sahaei hoła
Saczej daa sacza dhoła, Har, Har, Har
Sam Pan stał się mym obrońcą
Najprawdziwszy z Prawdziwych zatroszczył się o mnie. Bóg. Bóg. Bóg.
Ta mantra usuwa negatywność z otoczenia i z wnętrza. Jest to dar, który pozwala wam bez lęku przenikać do nieznanego. Daje ochronę i równowagę mentalną.

ANG SANG ŁAHEJ GURU
Ang sang ła-hej guruu
Dynamiczna żywa ekstaza wszechświata tańczy w każdej komórce mnie.
Ta mantra usuwa trapiące myśli.

ARDAS BHAII
Ardaas bhaii, amar daas guruu,
amar daas guruu, ardas bhaii
raam daas guruu, raam daas guruu,
raam daas guruu, saczii sahii
To jest pewne proste przestawianie i kombinacja słów, która przejawia się przekraczając sferę kreatywności i działania. Ta mantra zapewnia, iż wszystkie potrzeby są zaspokojone oraz gwarantuje, iż modlitwa uzyska odpowiedź. Może pomóc, kiedy przechodzi się przez Siakti Pad. Śpiewajcie tę mantrę, by pomóc rozwiązać trudne położenie. Ardas bhaii jest mantrową modlitwą. Jeśli śpiewacie ją wasz umysł, ciało oraz dusza automatycznie łączą się, a potrzeby życia są zaspakajane bez potrzeby mówienia tego, czego chcecie. Przez łaskę Guru Amar Das (nadziei tych, co pozbawieni nadziei) i Guru Ram Das (Króla joginów i dawcę błogosławieństw, przeszłych, obecnych i przyszłych), gwarantuje ona, iż modlitwy dostaną odpowiedzi .

ADŻAEJ ALAEI
Adżaej Alaei         Niezwyciężony Niezniszczalny
Abhaei Abaei         Nieustraszony Wszechobecny
Abhuu Adżiu         Niezrodzony Wieczny
Anaas Akaas        Niezniszczalny Wszechprzenikający
Agandź Abhandź     Niezwyciężony Niepodzielny
Alakh Abakh         Niewidzialny Nieporuszony
Akal Dejaal         Nieśmiertelny Dobry
Alekh Abekh         Niewyobrażalny Bez formy
Anaam Akaam     Nienazywalny Bezpragnieniowy
Agaah Adaah         Niezgłębiony Nie do zranienia
Anatej Pramatej         Nieokiełznany Pogromca wszystkiego
Adżionii Amonii    Poza narodzinami i śmiercią Poza ciszą
Na Ragej Na Rangej         Więcej niż sama miłość Poza barwą
Na Rupej Na Reikej     Poza formą Poza czakrami
Akarmang Abharmang Poza karmą Poza wątpieniem
Agandżej Aleikej     Niezdobyty Niewyobrażalny

Pochodzi ona z Dżaap Sahib Guru Gobind Singh’a, która podnosi duszę i jaźń. Przynosi wielką wrażliwość na Istotę, oraz daje zdolność do automatycznego odczytywania tego, co ludzie mówią naprawdę. Gdy wyrecytujecie tę mantrę poprawnie, da wam ona taką siłę, iż cokolwiek powiecie będzie musiało się zdarzyć. Gdy śpiewacie tę mantrę macie moc przewyższania wszystkiego.

DHAN DHAN RAM DAS GUR
(SZABD Z SIRI GURU GRANTH SAHIB)
Dhan dhan ram das gur dżin siriaa tinai sawaari-aa
Puri ho-ii karaamaat aap sirdżanhaarai dhaari-aa
Sikhii atai sangatii paarbrahm kar namaskaari-aa
Atai athaaho atol tu(n) tajaraa  ant na paaraawaari-aa
Dżinii tu(n) sajwee-aa bhaa-o kar saj tudh paar utaari-aa
Lab lobh kaam krodh moho maar kadhaj tudh saparwaari-aa
Dhan so tajaraa thaan hai sacz tajraa paiskaari-aa
Naanaak tu(n) lehnaa tu(n) hai gur amar tu(n) wiiczaari-aa
Gur dithaa taa(n) man saadhaari-aa
Chwała Ram Das, Guru, temu, kto stworzył ciebie, ustanowił ciebie. Jesteś takim cudem! Stwórca usadowił cię na tronie. Twoi Sikhowie i wszyscy świadomi ludzie czynią ci pokłon, gdyż przejawiasz Boga. Jesteś niezmienny, niezgłębiony, niezmierzony. Twych granic nie można dostrzec. Ci, co służą ci   z miłością, są przenoszeni przez morze istnienia. Pięć przeszkód (chciwość, przywiązanie, żądza, gniew, ego) nie mogą istnieć tam, gdzie jesteś. Królestwo, którym władasz, jest tym prawdziwym miejscem. Prawdziwa jest twa chwała. Jesteś Nanak, Angad i Amar Das, Guru. Oh, gdy cię rozpoznałem, moja dusza doznała ukojenia.
Ten szabd sięga świata cudów. Niemożliwe staje się możliwym. Gdy wydaje się, że życie utknęło, wychwalajcie krainę Guru Ram Das, królestwo prawdziwej Rzeczywistości. Jest to królestwo serca, Neutralnego Umysłu, gdzie wszystkie rzeczy stają się czyste.

SZCZODRY, BŁOGI I PIĘKNY
(MANTRA BŁOGOSTANU: AFIRMACJA BOSKIEJ JAŹNI)
Jestem szczodry, błogi i piękny.
Szczodry, błogi i piękny jestem ja.
Ek ong kaar sat gurprasad
Anand bhajaa majrii maa-aj satiguruu mai paa-jaa
Satiguruu taa paa-jaa sehedż sajtii
Man wadżiiaa waadhaaiiaa
Raag ratan parwaar pariiaa szabd gaawan aaiiaa
Szabdo taa gaawho harii kajraa man dżinii wasaa-jaa
Kahai naanak anand hoaa satiguruu mai paa-jaa
Stwórca i Stworzenie są Jednym. Wiem to przez Łaskę Guru. O moja matko, jestem w Nieskończonej błogości, gdyż otrzymałem Prawdziwego Guru (Słowo, Szabd Guru). Spotkałem tego Prawdziwego Guru łatwo, naturalnie; boska muzyka wybucha w moim sercu. Rytmiczne uderzenia są niczym kosmiczne klejnoty i przynoszą wszystkie moce poprzez Boskie Pieśni. Gdy Bóg mieszka w tobie, umysł jest pełen rozbrzmiewającej boskiej chwały. Nanak ogłasza, iż przebywam w najwyższej błogości, gdyż złączyłem się z Prawdziwym Guru.
To jest mantra na poczucie własnej wartości i zaufania do samego siebie. Po tej afirmacji „Jestem szczodry, błogi i piękny” idą słowa z pierwszej części Anand Sahib –Pieśni Błogości – i mantra Ek Ong Kar Satgur Prasad, która podnosi jaźń poza dwoistość i ustanawia przepływ ducha.

CZATTAR CZAKRA WARTII
(OSTATNIE CZTERY WERSY DŻAAP SAHIB)
Czattar czakra wartii, czattar czakra bhugdej
Sojambhaw sobhang serbe daa serbe dżiugdej
Dukaałang pranaasii dajałang suruupej
Sadaa ange sangej abhangang bibhutej
Ty przenikasz wszystkie cztery kierunki, ty Radujący się we wszystkich czterech kierunkach. Ty jesteś samo-oświecony i zjednoczony ze wszystkim. Niszczyciel złych czasów, ucieleśnienie miłosierdzia. Ty jesteś zawsze w nas. Ty jesteś wiecznym dawcą niezniszczalnej mocy.
To są cztery ostatnie linijki z Dżaap Sahib Guru Gobind Singh’a. Ta mantra usuwa lęk, strach, depresję i wstręt, oraz przynosi zwycięstwo. Wszczepia odwagę i nieustraszoność we włókna danej osoby. Daje saahibii – panowanie nad swą domeną – władanie sobą samym i obdarzanie siebie samego łaską. Recytujcie tę mantrę gdy wasze położenie jest zagrożone, gdy wasza autorytatywna osobowość jest słaba.
  EKO ONG KAR SAT NAM SIRI ŁAHEJ GURU
(MANTRA ADI SIAKTI)
Ek Ong Kaar Sat Naam Sirii Ła-hej Guruu
Stwórca i całe stworzenie są jednym. To jest nasza Prawdziwa tożsamość. Ekstaza tej mądrości jest Wielka poza słowami.
Ta ośmioczęściowa (asztang) mantra odpowiada ośmiu ośrodkom energii ciała (7 czakr plus aura). Te osiem słów jest „kodem” literowym numeru bezpośredniej linii telefonicznej, dla łączenia was, stworzeń z waszym Stwórcą. Była to pierwsza mantra, jakiej uczył Yogi Bhadżan podczas pierwszego roku swego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Ta mantra tworzy dwustronny związek pomiędzy wami a uniwersalną twórczą energią. Posiada wielką moc budzenia energii kundalini i zawieszania umysłu
w błogości.

Ek ong kaar-(uh) saa-taa-naa-ma
Sirii ła-(uh) hej guruu
(KUNDALINI MANTRA LAJA JOGI)
Jest to forma Adi Siakti Mantry z Laja Jogi. Rytm tego śpiewu daje „wirującą energię.” Wprawia w krążenie energię wszystkich czakr i aury. Uczyni was kreatywnymi i skupionymi na waszych rzeczywistych priorytetach oraz pomaga wam poświęcić to, co jest potrzebne dla ich osiągnięcia.

EK ONG KAR SAT GUR PRASAD
(SIRI MANTRA)
Ek ong kaar sat gur prasaad
sat gur prasaad ek ong kar
Bóg i My to Jedno.
Wiem to przez Łaskę Prawdziwego Guru.
Wiem to przez Łaskę Prawdziwego Guru.
Że Bóg i My to Jedno.
Ta mantra to gutka szabd – taka, która odwraca umysł. Jest to esencja Siri Guru. Jeśli zaśpiewać ją tylko pięć razy, zatrzyma umysł i włączy go na wsteczny bieg. Siri Guru usadowi się w waszym sercu. Może zatrzymać wszystko co negatywne. Jest tak mocna, iż podnosi jaźń poza dwoistość i ustanawia przepływ ducha. Ta mantra czyni umysł tak potężnym iż usuwa wszelkie przeszkody. Jej pozytywne skutki przychodzą szybko i trwają przez długi czas. Trzeba śpiewać ją z czcią, w miejscu czci. Ta mantra przynosi osobie praktykującej wielką intuicję. Po śpiewaniu mantry, wszystko co powiecie będzie wzmocnione i kreowane z wielką mocą. Utrzymujcie więc pozytywną projekcję i nie mówcie przez chwilę niczego negatywnego.Normalnie, kiedy śpiewacie mantry poprawnie, odnosicie korzyści, a gdy śpiewacie je niepoprawnie, nie daje to żadnych złych skutków. Lecz jeśli śpiewać tę mantrę niepoprawnie, ma to niekorzystny skutek. Normalnie przed praktykowaniem tej mantry przywołujemy to, co święte. Śpiewajcie Mul Mantrę albo Mangala Czarn Mantrę przed jej praktykowaniem.

GOBINDE MUKANDE
(MANTRA GURU GAITRI)
Gobindej, mukandej, udaarej, apaarej
Hariiang, kariiang, nirnaamej, akaamej
Podtrzymujący, Wyzwalający, Oświecający, Nieskończony
Niszczący, Tworzący, Bezimienny, Bezpragnieniowy.
Ta mantra może usunąć karmiczne blokady lub błędy z przeszłości. Ma moc oczyszczania naszego pola magnetycznego, ułatwiając odprężanie się i medytowanie. Jest to ochronna mantra, asztang mantra (mająca osiem części). Oprócz pomagania w oczyszczaniu podświadomego umysłu, równoważy półkule mózgu, przynosząc współczucie i cierpliwość temu, kto nad nią medytuje.GURU GUR ŁAHEJ GURU
(GURU MANTRA GURU RAM DAS)
Guruu guruu ła-hej guruu guruu ram das guruu
Mądry, mądry jest ten, kto służy Nieskończoności.

To jest mantra pokory, odprężenia, samo-uzdrawiania oraz emocjonalnej ulgi. Przywołuje ducha pokory i łaski z królestwa Guru Ram Das, z jego duchowym przewodnim światłem
i ochronną łaską. Ponownie przyłącza ona skończonemu doświadczenie tego, co nieskończonego, i przez to ratuje was pośród prób i niebezpieczeństwa.
Pierwsza część, Guruu Guruu Ła-hej Guru to nirgun mantra (nirgun znaczy bez żadnych właściwości) – ta, która wibruje jedynie dla Nieskończoności, nie mająca żadnych rzeczywiście skończonych składników. Dokonuje projekcji umysłu do źródła wiedzy i ekstazy. Druga część, Guruu Ram Das Guruu to sirgun mantra (sirgun znaczy mający formę). Zatem dokonuje projekcji umysłu do Nieskończoności a potem na poziomie praktycznym daje skończony przewodni związek. Ta mantra została dana Yogi Bhadżanowi przez Guru Ram Das w jego astralnej Jaźni.

HAR
Har jest jednym z aspektów Boga – Tworzącą Nieskończonością.

HARI
(Harii)
Hari jest Stworzeniem w działaniu.

HAR HAREJ HARI ŁAHEJ GURU
Har harej harii ła-hey guruu

To jest siakti mantra plus bhakti mantra. Wyraża trzy właściwości słowa Har, Tworzącej Nieskończoności: nasienie, przepływ oraz dopełnienie w Nieskończoności. Ta mantra może przenieść was przez każdą blokadę w życiu.

HAR HAR MUKANDE
Har har mukandej
Har jest twórczym aspektem Nieskończoności. Mukandej jest Wyzwalającym aspektem Jaźni. Ta mantra zamienia wyzwania w sposobności, usuwa lęk.

HAR HAR ŁAHEJ GURU
Har har ła-hej guruu
Bóg Stwórca w ekstazie Nieskończonej Mądrości.
Ta mantra tworzy balans pomiędzy ziemią i eterem oraz przywraca równowagę. Usuwa ojcowskie/matczyne fobie.

HAR HAR HAR HAR GOBINDEJ
(MANTRA GURU GAITRI Z CZTEREMA HAR)
Har har har har gobindej, har har har har mukandej
Har har har har udaarej, har har har har apaarej
Har har har har hariiang, har har har har kariiang
Har har har har nirmaanej, har har har har akaamej
Ta mantra utwierdza umysł na pomyślności i mocy. Zawiera osiem aspektów Jaźni. Har jest pierwotną siłą Tworzenia. Cztery powtórzenia Har dają moc wszystkim aspektom oraz dają siłę do przełamania barier przeszłości. Przemienia lęk w determinację używania i powiększania zapasów energii w Punkcie Pępka. Przywołuje przewodnictwo i wsparcie; wszystkie moce przychodzą służyć waszemu prawdziwemu celowi.

HAR SINGH NAR SINGH
Har singh nar singh niil naaraajan,
guruu sikh guruu singh har har gajan,
ła-hej guruu ła-hej guruu, har har dhiajan,
saakhat nindak duszt mathaajan
Bóg Obrońca chroni wszechświat. Ci, co żyją w świadomości i mocy Boga, śpiewają Har Har. Medytujcie nad Łahej Guru i żyjcie w tej ekstazie. Ci, co wibrują Imię Boga i łączą się z Bogiem, oczyszczają wszystkie karmy.
Ta mantra czyni z nas zwycięzców zła. Pracuje ona z rozwojem energii i mocą energii męskiej.

HEALTHY AM I, HAPPY AM I, HOLY AM I
JESTEM ZDROWY, JESTEM SZCZĘŚLIWY, JESTEM ŚWIĘTY
To jest mantra w języku angielskim działająca jako pozytywna afirmacja.

HUMII HUM BRAHM HUM
My jesteśmy my, my jesteśmy Bogiem.
Ta mantra znaczy dosłownie, iż jesteśmy duchem Boga. To jest całkowity duch. Całkowity duch reprezentuje Boga. Ta mantra utwierdza tożsamość w jej prawdziwej rzeczywistości.

HUMII HUM TUU HII TUU
Humii hum, tuu(n) hii tuu(n), ła-hej guruu
Jestem twoim, w mojej własnej jaźni.
Ekstaza Wewnętrznej Mądrości poza słowami.

DŻAP MAN SAT NAM
(SZABD Z SIRI GURU GRANTH SAHIB)
Dżap man sat naam, sadaa sat naam
O, mój umyśle, wibruj Sat Naam, tę Prawdę.
Ta mantra otwiera nas na przepływ pomyślności poprzez dostrojenie umysłu do mocy Har, Tworzącej Nieskończoności, Radości stopienia się z Nieskończonością.

KAL AKAL
Kal akaal sirii kaal mahaa akaal akaal muurat
Ta mantra ochronna otacza to, co nieprzyjazne i zamyka je. Może usunąć sam cień śmierci.

MUL MANTRA
Ek ong kar, sat naam, karta purkh, nirbho, nirwe,
Akaal murt, adżjuni, seibhaang, gur prasaad. Dżap!
Aad sacz, dżjugaad sacz, heibhii sacz,
Nanake hosii bhii sacz.
Stwórca i całe stworzenie są Jednym. To jest nasza Prawdziwa Tożsamość.
Sprawca wszystkiego. Poza lękiem.
Poza Zemstą.
Obraz Nieskończonego
Niezrodzony. Samo-oświecony, całkowity w Jaźni.
To jest Dar Guru.
Medytujcie!
Pierwotna Prawda, prawdziwa przez cały czas.
Prawdziwa w tej chwili, O Nanak, na zawsze prawdziwa.
To są pierwsze słowa z Siri Guru Granth Sahib, wypowiedziane przez Guru Nanaka. Najwyższa z wszystkich mantr, zawiera korzeń dźwięku stanowiący podstawę wszystkich skutecznych mantr. Sahedż Sukh Dhian, wygodny i szczęśliwy sposób medytowania, który jest doskonale zrównoważony. Celem życia jest to, by pozostawać w doskonałym przepływie i styczności z postrzeganiem duszy w każdej chwili. Nierównowaga przychodzi wtedy, gdy zapominamy o rzeczywistości Boga i Guru w naszej duszy. Ta mantra orientuje jak kompas w kierunku Boga. Tworzy podstawę świadomości samej naszej duszy.

ONG NAMO
(ADI MANTRA)
Ong namo guruu dejw namo
Skłaniam się subtelnej boskiej mądrości, boskiemu nauczycielowi wewnątrz.
Jest to starożytna mantra jogiczna, która pozwala śpiewającemu łączyć się natychmiast z wewnętrznym boskim nauczycielem. Adi znaczy pierwotny lub pierwszy, a mantra znaczy kreatywna projekcja umysłu przy użyciu dźwięku. Jest ona używana do zestrojenia się przed zajęciami Kundalini Jogi, by ześrodkować nas w wyższej jaźni, oraz by prowadzić duchowo podczas tych zajęć zarówno nauczyciela jak i uczniów.

ONG SOHANG
Ong znaczy twórcza świadomość a so hang znaczy „ja jestem Tobą.” Śpiewanie słowa „hang” pobudza i otwiera Czakrę Serca.

PAWAN GURU
(MANTRA PRAN BANDHY)
Pawan pawan pawan pawan
Ar para pawan guruu
Pawan guruu ła-hej guruu,
Ła-hej Guruu pawan guruu
Pawan to powietrze, oddech, nośnik prany, siły życiowej. To jest Bóg w działaniu. Ta mantra wzmaga energię praniczną i daje doświadczenie „niech moc będzie z tobą.”

PRITHWI HAI
(MANTRA ISZT SODHANA)
Prithwii haj akaasz hai guruu raam daas hai
Ta mantra równoważy Ziemię i Niebiosa. Reprezentuje ona wzbudzone dźwięki Ziemi (pritwi) i niewzbudzone dźwięki Niebios (akasz), zwieńczone ochroną Umysłu Neutralnego, Guru Ram Das. (Hai znaczy „jest”). Ta mantra może przenikać kosmos, przekraczając przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

RA MA DA SA
(MANTRA SIRI GAITRI LUB SIRI MANTRA)
Raa maa daa saa saa sej so hang
Raa-Słońce. Maa-Księżyc. Daa-Ziemia. Saa-bezosobowa Nieskończoność.
 Sej-Ty.
Saa Sej-całkowita Nieskończoność.
So-osobowe poczucie stopienia i tożsamości.
Hang-Nieskończone wibrujące i rzeczywiste. So Hang-„Ja Jestem Tobą.”
Ta mantra jest w Kundalini Jodze mantrą uzdrawiającą, i zestrojeniem jaźni ze wszechświatem. Przynosi równowagę. Te osiem dźwięków pobudza dla uzdrawiania przepływ kundalini w centralnym kanale wzdłuż kręgosłupa. Ta mantra łączy Ziemię (raa maa daa) i Eter (saa sej so hang), z Saa jako słowem łączącym.

RAKHI RAKHANHAR
Rakhej rakhej nahaare ape ubaariun
Gur kii peerii paaje kadźe sawaariun
Hoaa aap dejaal manho na wisariun
Sadhe dżianaa kai sange bhawe dżiale tariun
Saakate nindake duszte khin mahe bidarariun
Tise saahib ki teejke nanaake mane mahe
Dżise simrate sukhe hoeh saglej duukha dżiaje
Sam Bóg nas wygląda, daje nam światło, i troszczy się o nasze sprawy.
Bóg jest miłościwy, i nigdy o nas nie zapomina.
Bóg nas prowadzi, dając nam pomoc dobrych ludzi.
Bóg nie pozwala by przyszła do nas krzywda.
Znajduję ukojenie w myśli o Bogu. Gdy pamiętam o Bogu, czuję się spokojny i szczęśliwy, a cały mój ból odchodzi.
To są słowa Guru Ardżana, 5-go Guru Sikhów, i są one dla całkowitej ochrony. Pochodzą z wieczornej modlitwy (Rehiras), która dodaje energii naszej istocie,
i pomaga nam, gdy jesteśmy fizycznie słabi lub posiadamy niewiele bogactwa. Jest to pieśń zwycięstwa, która pomaga nam być prowadzonymi przez łaskawą
 i miłosierną rękę Boga. Rozprawia się ona z przeszkodami dla wypełnienia czyjegoś przeznaczenia.
SA RE SA SA
(MANTRA ANTAR NAAD)
Sa rej saa, saa, saa rej saa saa, saa rej saa saa, saa rang
Har rej har har, har rej har har, har rej har har, har rang
Saa to Nieskończone, Całość, Bóg. Jest to żywioł eteru. To początek, źródło, i zawiera wszystkie inne skutki. Jest subtelne i transcendentne. Har to kreatywność Ziemi. Jest to gęsty żywioł, moc przejawiania się, coś namacalnego, osobowego. Te dźwięki są splecione razem a potem poddane projekcji poprzez dźwięk ang albo zupełną Całość. To jest podstawowa mantra dla wszystkich mantr. W obliczu tej mantry topnieją wszelkie przeciwności. Daje wam ona zdolność do skutecznego komunikowania, tak że wasze słowo zawiera mistrzostwo i wpływ. Ta mantra pomaga wam zdobyć mądrość przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Przynosi wam pokój i pomyślność nawet jeśli nie było ich w waszym przeznaczeniu.

SAT NAM
(BIDŻ MANTRA)
Sat naam
Jestem prawdą .Prawda jest moim Imieniem
Ta mantra jest prawdopodobnie najczęściej używaną mantrą w praktyce Kundalini Jogi. Sat znaczy prawda – rzeczywistość naszego istnienia. Naam znaczy tożsamość. Jest bidż mantra (albo mantra nasienia). W nasieniu zawarta jest cała wiedza w pełni wyrośniętego drzewa. Esencją lub nasieniem jest tożsamość prawdy ucieleśnionej w skondensowanej postaci. Śpiewanie tej mantry przebudza duszę i daje wam wasze własne przeznaczenie. Ta mantra równoważy pięć żywiołów (tattw).

SA-TA-NA-MA
(PAŃDŹ SZABD)
Saa Taa Naa Maa
Saa-Nieskończoność, całość Kosmosu,
Taa-Życie (narodziny formy z Nieskończoności)
Naa-śmierć (albo przemiana)
Maa-Odrodzenie

Pańdź znaczy pięć, i wyraża pięć pierwotnych dźwięków Wszechświata. (SSS, MMM, TTT, NNN i AAA) Jest to atomowa albo Naad forma mantry Sat Naam. Używana jest do zwiększenia intuicji, zrównoważenia półkul mózgowych i tworzenia dla nas przeznaczenia, gdy nie było żadnego. Ta mantra opisuje nieustanny cykl życia i tworzenia. Jest  jedną z najstarszych mantr .

SAT SIRI SIRI AKAL
(MANTRA DLA WIEKU WODNIKA)
Sat sirii, sirii akaal, sirii akaal, maahaa akaal, maahaa akal, sat naam, akaal muurat, ła-hej guruu.
Wielka Prawda, Wielka poza Śmiercią, Wielka poza Śmiercią, Wielka poza Śmiercią.
Prawda jest Jego Imieniem. Nieśmiertelny Obraz Boga.
Wielka Poza Słowami jest ta Mądrość.
Ta mantra zawiera częstotliwość Ery Wodnika gdy przekraczamy jej próg.Ta mantra pomaga nam ustanowić nas samych poza zmianami czasu jako nieśmiertelne istoty. Jesteśmy bezczasowi. Wszystko co czynimy pochodzi z bezczasowej przestrzeni duszy.

SAT NARAJAN
(MANTRA CZOTAJ PAD)
Sat naarajan ła-hej guruu,
harii naaraajan sat nam
Sat Narajan jest Prawdziwie Wspierającym, Łahej Guru jest Mądrością nie do opisania, a Sat Naam oznacza Prawdziwą Tożsamość.
Śpiewanie tej mantry daje wewnętrzny spokój, szczęśliwość i szczęście. Czyni was w intuicyjny sposób klarownymi i czystymi w waszej świadomości. Przez śpiewanie jej nawet jakaś osoba z niskim poczuciem wartości może stać się majestatyczna. Te słowa przywołują różne imiona Boga by pomóc przynieść pomyślność, spokój umysłu i zdolność do patrzenia poza ten świat dla urzeczywistnienia Nieskończonego.


ŁAAH JANTII
Waah jantii kar jantii,
dżag dut patii, aadak it łaa-haa,
brahmaadej trajsiaa guruu
It ła-hej guruu
Wielka Wszechjaźń, Tworząca Jaźń.
Wszystko, co tworzy poprzez cały czas, wszystko, co jest Tym Wielkim.
Trzy aspekty Boga: Brahma, Wisznu, Mahesz.
To jest Łahej Guru.
Ta mantra pochodzi z nauk Patańdżalego. Praktykowanie tej mantry jest zwieńczeniem tysięcy lat modlitwy.

ŁAHEJ GURU
(GURUMANTRA)
Ła-hej guruu
Jestem w ekstazie gdy doświadczam tej Nieopisanej Mądrości.
To jest mantra Nieskończoności ekstazy i przebywania w Bogu. Wyraża ona nieopisane doświadczenie przechodzenia z ciemności do światła (od niewiedzy do prawdziwego zrozumienia). To jest Nieskończony nauczyciel duszy. Jako trikutii mantra, równoważy ona energie zasady budującej, organizującej i przekształcającej. Wyraża ekstazę poprzez wiedzę i doznanie. Jest to ta gurumantra, która uruchamia przeznaczenie. Mówi się, iż śpiewanie Łahej Guru jest równoważne z zaśpiewaniem Har 11.000 razy.

ŁAHEJ GURU ŁAHEJ DŻIJO
Ła-hej guruu ła-hej guruu
ła-hej guruu ła-hej dżijo
Wielka poza wszelkim opisem jest Jego Nieskończona Mądrość.
To jest mantra ekstazy. Mantra ta znaczy „nie do opisania wielka jest nieskończona, ostateczna mądrość Boga.” Dżijo jest nieco afektowaną, lecz nadal wyrażającą szacunek odmianą słowa Dżi, które znaczy dusza. Słowo Dżijo śle przekaz bezpośrednio do duszy. „O moja duszo, Bóg jest!” Ta mantra powoduje bardzo delikatne pocieranie środka górnego podniebienia i pobudza meridian znany na Zachodzie jako Chrystusowy Punkt Meridianowy, a na Wschodzie jako Sattwika Buddha Bindu. Język i wargi odpowiadają w ich ruchu Słońcu i Księżycowi. Nieskończoną błogością wzbudzaną przez tę mantrę nieście ukojenie ran życia.
 

Co nieco historii ; 

Kundalini Joga i Dom Guru Ram Das

 

 

BABA SIRI CZAND BYŁ SYNEM GURU NANAKA. Był wielkim Baal Joginem, kimś kto się nie starzeje, i nadal wyglądał młodo nawet w swym 160 roku życia! Pod jego przewodnictwem, głowy szkół jogi przybyły i pokłoniły się Guru Ram Das (czwartemu Guru Sikhów), by przypieczętować to, że w przyszłości linia królewskiego tronu Radż Jogi będzie przechodziła poprzez Subtelne i Promienne ciała Guru Ram Das. Tak oto Kundalini Joga jako Radż Joga została przeniesiona przez Dom Guru Ram Das, i została „zabarwiona” świadomością Sikhów, udostępniając pewne wartości tym, którzy nauczają i uczą się Kundalini Jogi. Ten „Dom” albo linia, w której się znajdujecie, określa zasady, które was utrzymują, stosują się do was, was obejmują. Nie oznacza to, że wszyscy, którzy praktykują lub nauczają Kundalini Jogi są Sikhami. Znaczy to jedynie, że ścieżka Kundalini Jogi jest utrzymywana przez Dom Guru Ram Das. Yogi Bhadżan: Radż Joga jest władztwem jogicznych cnót i wartości. Na tym tronie siedzi Guru Ram Das królewskim panowaniem i.”
Niektóre z rdzennych wartości Domu Guru Ram Das, które stanowiły odejście od starożytnej ścieżki jogicznej, to:
- W Kundalini Jodze nauczyciel nie staje się „Sat Guru”. Nauczyciel doprowadza ucznia do jego (ucznia) Nieskończonej Tożsamości, nie zaś do swojej (nauczyciela) skończonej tożsamości.
- Nauki Kundalini Jogi nie są tajemne, lecz są otwarte dla wszystkich. 
- Uczniów zachęca się by pozostawali w gospodarstwach domowych, a nie by zostawali ascetami.

 

 

plik muzyczny podkładu do pobrania (ćwiczenie oddechu 1 minuty - 20 sek wdech 20 sek zatrzymanie 20 sek wydech , co 20 sek dzwon) userfiles/file/One%20minute%20breath%20.mp3

 

 

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by Quick.Cms